2024. április 27., szombat

Hogyan lehetünk hiteles szülők?

Hajdújáráson erről volt szó a Felelős szülők és tanárok közössége elnevezésű előadássorozat legutóbbi összejövetelén

Negyedik alkalommal szerveztek pedagógiai tárgyú előadást a hajdújárási Művelődési Ház termében. A nézőtér megtelt, hiszen mintegy száz, a nevelési kérdések iránt érdeklődő személy – szülő, pedagógus – volt jelen a csütörtök esti rendezvényen. 
De Negri Ibolya, az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesületének elnöke az eseményen elmondta, hogy a XXI. század digitális világa jelentős mértékben befolyásolja a mindennapi életünket. Ebből adódóan sokan keresik a helyünket benne tanárként, szülőként, olyan kérdésekre keresik például a választ, hogy mit szabad és mit nem egy diáknak. Az előadássorozat részeként emellett a családi kapcsolatokkal is foglalkoznak, hiszen – ahogyan kifejtette –, nagyon fontos, hogy milyen a családon belüli kommunikáció, akadnak-e konfliktusok.
– Az ősszel kezdtünk egy új rendezvénysorozatot, Felelős szülők és tanárok közössége címmel. Célja, hogy tanácsokat adjunk, ismeretanyaggal szolgáljunk a szülőknek. Hiszen úgy gondoljuk, hogy manapság már nem csak a pedagógusokat kell képezni és tanítani, hanem nevelési szempontokkal kapcsolatos előadásokat kell tartani a szülők számára. A sorozat kezdeményezői a hajdújárási általános iskola dolgozói, hiszen ők látták annak a szükségességét, hogy legyenek ilyen előadások. Mi, azaz az egyesület pedig partnerek vagyunk benne. Magyarországi és hazai előadókat is meghívtunk már – mondta az elnök asszony.
Hozzátette, hogy a szülők nagyon érdeklődőek és részt vesznek az előadásokon, ezért szeretnék folytatni a jövőben is ezeket.
A csütörtöki előadást Uhljár Péter, a Corvinus Egyetem demográfia szakos PhD hallgatója és egyben a Kopp Mária Intézet kutatója tartotta. Az elméleti ismeretek mellett gyakorlati példákkal is színesítette és tette érhetőbbé közlendőjét. Felhívta a figyelmet az öt szeretetnyelv gyakorlására, a határok következetes betartására, és arra a fontos tényre, hogy az anyakép, illetve az apakép mekkora súllyal bír a gyermek későbbi kapcsolatai, főként a párkapcsolatai terén.
– A leggyakoribb probléma, hogy félreértelmezik a gyermeknevelési módszereket a szülők, de akár a pedagógusok is. Előfordul, hogy nem ismerik fel azt, amikor bántalmazzák a gyereket, mert sokszor ez nem direkt, hanem indirekt módon történik, akár figyelmetlenség vagy megvesztegetés által.
Az előadás két részből állt, az első részben néhány alapfogalmat tisztázott a szakember, ide tartozik például a gyermekbántalmazás kérdése. A második részben pedig az előadó segítségével a hallgatóság gondolatban végigment a felnőtté vállalás ciklusain az újszülött kortól kezdve, a kisgyermekkoron át, a kamaszkoron keresztül, az ifjúkorig, majd egészen addig a pontig, míg ez a ciklus körbe nem ér. Szó volt a kommunikációról is, például a metakommunikációról, a nonverbális kommunikációról. Ami azt takarja, hogy mit közlünk a gyermek felé testbeszédünkkel, vagy vokalitással, és hogy ez milyen összhangot képvisel a verbális kommunikációval. 
– Ha ugyanis ezek nincsenek szinkronban egymással, akkor ezt a gyermek, nem tudatosan ugyan, de felismeri, és ez torzulásokat okozhat a személyiségfejlődésében – fejtette ki az előadó.
A szakember előadása során kiemelte, hogy minden gyermek egyedi – eltérő szükségletekkel – , nem pedig egy sorozatban gyártott lény, így nem viszonyulhatunk mindegyikükhöz azonosan. Hangsúlyos szó esett arról, hogy feltétlenül szükséges hiteles szülőként jelen lenni a családban, hogy érzelmileg és értelmileg is egészséges felnőttek váljanak gyermekeinkből. Ezek a képzések alkalmat nyújtanak arra, hogy szülőként, vagy pedagógusként pozitív visszaigazolást kapjunk arról, hogy jó úton haladunk, illetve hogy építő jellegű kritikát fogalmazhassunk meg magunkban, ami által változtatni tudunk bizonyos nevelési és hozzáállási pontokon. 

Gál Hermina felvétele

Gál Hermina felvétele

Nyitókép: Gál Hermina felvétele