2024. május 10., péntek

Konduktorképzés Vajdaságban

A budapesti Semmelweis Egyetem Pető András Karának munkatársai tájékoztató körúton jártak Vajdaságban

Új, 8 szemeszteres képzéssel bővül a felsőoktatási paletta Vajdaságban. A budapesti Semmelweis Egyetem Pető András Kara, a Vajdasági Magyar Képző-, Kutató- és Kulturális Központ (VM4K) segítségével, 2024 őszétől elindítja a konduktor alapszak kihelyezett képzését Szabadkán. Ezzel kapcsolatban tájékoztató körúton jártak az egyetem munkatársai és a VM4K képviselője.

A kar története szorosan összefügg a névadó alapító munkásságával. Pető András Bécsben végezte orvosi tanulmányait, majd amikor 1938-ban visszatért Magyarországra, akkor részletesen elkezdte kidolgozni a konduktív pedagógiai módszerét, amely attól is egyedülálló, hogy a fogyatékosságot nem biológiai hiányosságnak, hanem tanulással korrigálható problémának tekinti. Az egyedülálló gyógymód alapgondolata az, hogy az idegrendszer, a károsodások ellenére, rendelkezik tartalékokkal, új kapcsolatok kiépítésének a lehetőségével, és ezek a tanulási-tanítási folyamat megfelelő vezérlésével mozgósíthatók. A módszer ezért is kapta a konduktív nevet, amely a latin conducere szóból származik, jelentése összegyűjt, elvezet valahová (az információk a Pető András Kar honlapjáról származnak – szer. megj.). Mondhatjuk úgy is, hogy a Pető-módszer teljes egészében magyar szabadalom, és ma már nemzetközileg elismert, a világ több országában is alkalmazzák.

A Pető András Kar szakemberei többször jártak már Vajdaságban, és három héten át tartó intenzív fejlesztői kurzust tartottak több helyszínen. Most azonban lehetőség van helyben a konduktorképzésre.

– Nagyon fontosnak tartjuk azt, hogy a vajdasági fiataloknak, és az idősebbeknek is, elérhetőek legyenek olyan képzések, amelyek elsősorban a szülőföldön való boldogulást támogatják – magyarázta Kosányi Tamás, a VM4K képzési referense. – Központunkban már több képzés is folyik, minden egyes ilyen lehetőséget úgy hoztunk létre, hogy előtte feltérképeztük, mire van igény. Így jutottunk el a Pető András Kar konduktorképzéséhez is, ami egy négyéves, vagyis nyolc félévig tartó alapszak. Az egyetem eddig két helyen, Budapesten és az erdélyi Illyefalván, adott lehetőséget a diplomaszerzésre, azonban 2024 szeptemberétől már Szabadkán is elindul.

Annak érdekében, hogy minél szélesebb körben eljusson az új szakról az információ, az egyetem munkatársai és a VM4K illetékesei több középiskolában is tájékoztatót tartottak. Csütörtökön Óbecsére, Zentára és Zomborba látogattak el, pénteken Nagybecskerekre és Újvidékre. A Magyar Szó a zentai állomáson volt jelen, ahol is a Közgazdasági és Kereskedelmi Iskola és az Egészségügyi Középiskola és a Zentai Gimnázium végzős diákjainak mutatták be a Pető András Karon folyó munkát.

Az egybegyűlteket először dr. Matos László, oktatási dékánhelyettes köszöntötte, majd a tanulók megtekintették a kar reklámfilmjét. A videót követően dr. Matos elmagyarázta, hogy a Pető-módszer igazából egy gyógypedagógiai irány, amelynek elsődleges célja, hogy a mozgássérült gyerekeket, felnőtteket megpróbálja mind mozgásukban, mind pedig gondolkodásukban fejleszteni.

Csuka Pál, a Kiemelt Nemzetközi és Nemzeti Szolgáltatási Központ igazgatója a konduktorok feladatait mutatta be. A konduktorok már a koraszülött, sérült, a születés előtt vagy után oxigénhiányos állapotba került gyermekkel is foglalkoznak, de azokkal a felnőttekkel is, akik agyvérzés, Parkinson-kór, Szklerózis multiplex, koponya- vagy más gerincsérülés miatt váltak mozgásképtelenné vagy mozgáskorlátozottá. Előadásában elhangzott az is, hogy a konduktorok azok, akik a pácienseket megpróbálják rávezetni egy mozgássorra, az agy pedig elraktározza ezeket, és egy új „útvonalon” igyekszik ösztönözni a sérült személyt, hogy azt a mozgást megtanulja.

A tájékoztatón végezetül Tiger Szabolcs, nemzetközi dékáni megbízott beszélt, aki bemutatta a diákoknak azokat a lehetőségeket, ahol diplomásként el tudnak helyezkedni. Hozzátette azt is, hogy ezzel saját praxist is indíthatnak, így akár vállalkozóként is megállhatják a helyüket, de a külföldi munkavállalás is lehetséges, hiszen a világban számos helyen meghonosodott már a Pető-módszer, azonban az ottani munkavégzésre sokszor innen keresik a szakembereket.

A nappali munkarendű képzésre, az elképzelések szerint, 25 személyt vesznek fel. Az érdeklődők augusztus elejéig gondolkodhatnak, ezt követően a kepzes@vm4k.org.rs e-mail-címen vagy a 024/670-010-es telefonszámon jelentkezhetnek. Augusztus végén online formában tartanak egy alkalmassági vizsgát, amelynek során felmérik az énektudásukat, beszédkészségüket és a fizikai állapotukat, emellett egy pályaorientációs beszélgetést is tartanak. A képzést teljes egészében a magyar állam támogatja. 

Nyitókép: Dr. Matos László tájékoztatta a diákokat a fontos tudnivalókról, fotó: Gergely Árpád