2024. május 10., péntek

Diákok főhajtása

Október 6-án a szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium tanulói is megemlékezést tartottak

Pénteken a szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium diákjai is megemlékeztek az aradi vértanúkról, illetve mindazokról az emberekről, akik az 1848/49-es forradalom után a bosszú áldozatai lettek. A tanulók Szabó Hunor történelem szakos tanár vezetésével kerékpárral látogattak el az 1848/49-re való emlékezés Szabadkán található helyszíneire. Első állomásuk a Népkör Magyar Művelődési Központ épülete volt, ahol megkoszorúzták a Kossuth Lajos-szobrot. Ezt követően a zsidó temetőbe látogattak, egy tömegsírhoz, ahol a kaponyai csatában elesett zsidó vallású honvédeket helyezték örök nyugalomra. A diákok következő állomása a Szabadkai Városi Könyvtár elé vezetett, ahol az egykori, már lebontott szabadság emlékmű helyszínére érkeztek, és egy kandeláberre kötöttek egy koszorút. Majd a Zentai úti temetőbe is ellátogattak, ahol a kaponyai csatában halálos sebet kapott Paganini József tüzérszázados sírjánál is megemlékezést tartottak.

– Mi minden évben tartunk megemlékezést. Ennek apropóján idén az iskolánkban működő Kapu Civil Szervezet a Magyar Nemzeti Tanácsnál pályázott, így a megnyert összegből koszorúkat és különböző takarítási eszközöket vásároltunk, hogy mielőtt a tanulók megemlékezést tartanának, és felhelyeznék a koszorúkat, azelőtt feltakarítják az emlékművek körüli helyszínt. Számunkra fontos, hogy a magyar diákok minden olyan ünnepen és megemlékezésen részt vegyenek, ami a magyar nemzethez köthető, hogy az iskolában ne csak egy klasszikus tanítási forma legyen, hanem valami pluszt is kapjanak a tanulóink. Valahol ez a nevelés része is volna – hallottuk Nagy Tibortól, az intézmény igazgatójától. Szabó Hunor, történelem szakos tanár pedig hozzáfűzte, hogy a középiskolásokkal meg kell értetni azt, hogy a mai napig lényeges a közösségi összetartás és a hagyományápolás. Mint kiemelte, fontos, hogy a diákok megtanulják tisztelni az elődeinket.

A megemlékezésen a Rákóczi Szövetség diákjai vettek részt a Kapu Civil Szervezeten keresztül, a Magyar Nemzeti Tanács támogatásával.

Nyitókép: A Népkör Magyar Művelődési Központnál a diákok megkoszorúzták a Kossuth Lajos-mellszobrot (Dér Dianna)