2024. május 10., péntek

Hinni a tehetségben

Szombaton kezdődött meg a szabadkai Cofman Judit Matematikai Tehetségfejlesztő Iskola új tanéve

Az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesületének szervezésében az idei tanévben 28. alkalommal nyitotta meg kapuját a Cofman Judit Matematikai Tehetségfejlesztő Iskola, mely ingyenes hétvégi foglalkozásokat kínál matematikából, fizikából, digitális eszközök alkalmazásából, társasjátékból, általános iskolás és középiskolás diákok számára. A program mottója az alábbi: „Hinnünk kell abban, hogy tehetségünk van valamire, és ezt a valamit, bármilyen áron, el is kell érnünk."

A szabadkai Ivan Sarić Műszaki Középiskola tantermeiben megszervezett, az emelt szintű képzésen alapuló program tanévnyitójára szombaton került sor. A tervezett menetrend szerint a résztvevők még kilenc alkalommal találkoznak: szeptember 30-án, október 14-én és 28-án, november 18-án, december 2-án és 16-án, majd 2024. január 12-én és 13-án, végül pedig február 3-án. A szervezők idén meglepetéssel készültek, hiszen új foglalkozást indítottak, nevezetesen az alkotóműhelyt, ezen az általános iskolák negyedik és ötödik osztályos tanulói vehetnek részt, emelte ki a sajtónak nyilatkozva Tóth Gabriella, a program koordinátora és matematikatanárnő.

– Idén tizennégy csoportban folyik a munka, tíz kolléga foglalkozik a gyerekekkel. Mindenkire számítunk, a kis elsősöktől a középiskolásokig. Elsősorban matematikával várjuk minden évfolyamon a tanulókat, a hatodik, a hetedik és a nyolcadik osztályos diákok fizikából vehetnek részt foglalkozáson, míg az általános iskolák első, második és harmadik osztályos diákjai, illetve a többi érdeklődő számára társasjátékos foglalkozást tartok. Utóbbi keretében igyekszünk játékosan megközelíteni a matekot, a gyerekeknek fontos elfelejteniük, hogy éppen foglalkozáson vesznek részt, hiszen játszva tanulnak a legtöbbet. Abban bízunk, hogy idén még többen vesznek részt, mint tavaly, akkor 103 diákunk volt. Idén az alkotóműhely mellett az szintén újdonság, hogy a diákok pontokat, azaz matricákat gyűjthetnek, ezeket pontgyűjtő lapra ragaszthatják, majd bizonyos számú részvételt követően meglepetés várja őket. A gyűjtögetés elsősorban a legkisebbek számára lehet érdekes. A tanév megkezdődött, ám bárki bármikor csatlakozhat. Egyesületünknél lehet érdeklődni, vagy Facebook-oldalunkon – taglalta Tóth Gabriella.

Válaszolva lapunk kérdésére, hogy elsősorban azok a diákok vesznek-e részt a programban, akik esetében már megmutatkozott a tehetség az adott tantárgyhoz, vagy az egyelőre „felfedezetlen tehetségek" is, Tóth Gabriella elmondta: azoknak, akik ötödik osztályban kezdenek el a Cofman Judit Matematikai Tehetségfejlesztő Iskolába járni, feltehetőleg tanáruk ajánlotta figyelmükbe a lehetőséget, azért, mert felismert egy bizonyos szintű tehetséget.

– A legkisebbek esetében, akiket szüleik hoznak el, gyakran előfordul, hogy azt mondják, nincsen tehetségük ehhez a tárgyhoz. Ugyanakkor időközben megszeretik a társaságot, valamint picit másként dolgozunk velük, mint az iskolában, hiszen nem annyira kötött a program, így megtörténhet, hogy a gyerekekben megnyílik valami. Sokszor előfordul, hogy akire azt mondták, hogy nincsen tehetsége hozzá, az végül nem nyolc évig, hanem még tovább jár hozzánk, és megmutatkozik a tehetsége – fogalmazott Tóth Gabriella

Nyitókép: Pesevszki Evelyn