2024. április 30., kedd

A nemzetközi vérkeringés részeként

A Szabadkai Műszaki Szakfőiskola nagy hangsúlyt fektet a hallgatók és oktatók mobilitásának a növelésére
Fürstner Igor és Szedmina Lívia

Fürstner Igor és Szedmina Lívia

Az egyetemek, főiskolák működése szempontjából nagyon fontosak az együttműködések, a szakmai tapasztalatszerzések, a mobilitás biztosítása és lehetősége, úgy a hallgatók, mint az oktatók részére. A felsőoktatási intézmények ezt különböző programok által tudják megvalósítani. A Szabadkai Műszaki Szakfőiskola az elmúlt tanévben nagy hangsúlyt fektetett a mobilitásra, egyebek közt a Makovecz Program keretében. Ezt ismertette a lapunknak dr. Fürstner Igor, a Szabadkai Műszaki Szakfőiskola igazgatója:
– Magyarország létrehozott egy stratégiát, mely szerint a határon túli magyarságot az oktatás területén is támogatja, beleértve a felsőoktatást is. Ezt célozza meg a Makovecz Program, így azok a határon túli egyetemek, amelyeken magyar nyelvű oktatás folyik, kisegíthetik egymást az oktatás, illetve az akkreditációs folyamatok területén. A Makovecz Program két ágon fut. Egyik egy oktatói mobilitás, ami lehetővé teszi azt, hogy a magyarországi oktatók, vendégtanárokként a határon túl is oktassanak, lehetőség szerint pedig az adott területen lakjanak. A másik a hallgatói mobilitás, a hallgatók elmehetnek egy hónapra vagy fél évre folytatni a tanulmányaikat egy másik intézménybe. A Makovecz Program két éve fut sikeresen. Az első év úgymond a puhatolózás volt, ekkor még azt puhatoltuk, hogy amit kínál, az hogyan válhat leginkább az intézményünk hasznára. A második évben viszont teljes egészében megvalósítottuk a hallgatói mobilitást. Az oktatói mobilitással gördülékenyebben haladtunk. Olyan területekre is találhattunk oktatókat, amelyekre itthon nem igazán. Biztos vagyok benne, hogy jövőre is százszázalékos teljesítményt tudunk nyújtani. Futnak más nemzetközi mobilitási programok is, például az Erasmusok, de a Makovecz Program másmilyen, számunkra hasznosabb, mert úgy tudjuk alakítani, ahogyan nekünk megfelel. Az Erasmus mobilitási program viszonylag kötött szabályrendszer szerint működik, a Makovecz Program jobban segíti az intézményeket – tudtuk meg Fürstner Igortól.
Az aktuális számadatokról dr. Szedmina Lívia, a Szabadkai Műszaki Szakfőiskola tanára, a Makovecz Program és a nemzetközi kapcsolatok koordinátora szólt:
– Az idei tanévben négy vendégtanárunk volt, akik teljes tanévet tanítottak nálunk, és ez jelentős szám. Emellett persze sok vendégtanár tartott egy-egy előadást. Fontos hiánypótlónak számít ez azokból a tantárgyakból, amelyeket nem tudunk fedni, ezenfelül egy másik szemléletet, munkamódszert mutattak be, a változatosság pedig mindig jó, mert felfrissíti az oktatásunkat. A hallgatókat illetően a 2017/18-as tanévben megközelítőleg 50-en jártak Magyarországon hosszabb-rövidebb időre, például a kecskeméti Neumann János Egyetemen, valamint az SZTE informatikai és mérnöki karán hallgattak előadásokat, vizsgáztak le egy-egy tantárgyból, de a Dunaújvárosi Egyetemmel is remek a kapcsolatunk. Ez mindenképpen jó, mert a hallgatóknak lehetőségük nyílik megismerni más egyetemeket és munkamódszereket, betekintést nyerhetnek más laboratóriumok működésébe, egy leendő mérnöknek pedig nagyon fontos a tapasztalatszerzés. A hallgatóink jól megállják a helyüket, a szakmai gyakorlatokon is, és ösztöndíjakat is nyernek. Tapasztalható ezen a téren némi előrelépés, de még mindig nehéz őket meggyőzni arról, hogy kimozduljanak, elrugaszkodjanak megszokottól. Nehezen indulnak el, utána pedig azt mondják, hogy életük egyik legnagyobb élménye volt. Megértik, hogy fontos viszonyítási alapot nyerniük. Ami szintén fontos, hogy nemcsak tőlünk mentek, hanem hozzánk is jöttek hallgatók Magyarországról, a Dunaújvárosi Egyetemről és a szegedi mérnöki karról tizennégyen érkeztek. A dunaújvárosiaknak ez volt az első látogatásuk Szabadkán, egyáltalán Szerbiában, és ez különleges tapasztalatot jelentett a számukra úgy szakmai, mint kulturális szempontból is – mondta Szedmina Lívia, míg Fürstner Igor a pozitív tapasztalatszerzés fontosságára hívta fel a figyelmet.
– Az elmúlt évtizedekben, különösen a kilencvenes években, sokan ódzkodtak Szerbiától. Azok a kollégák, akik nem ismerték a valós helyzetet, nem mertek eljönni, mert mindenféléket hallottak. A mostani fiatalok azonban már egy másik világban nőttek fel és számukra Szerbia csak egy a délkeleti államok közül. Más programokon, az Erasmuson belül is jártak nálunk külföldi hallgatók, és eltöltöttek itt akár egy félévet is. Ez nagyon jó, mert jó tapasztalatokkal térnek haza, amit otthon megosztanak másokkal és következő évben többen is eljönnek. Fontos lenne jobban nyitni, mert más országokhoz viszonyítva nagyon kevés külföldi jön Szerbiába tanulni – fejtette ki Fürstner Igor, majd pedig kitért arra is, hogy a szerbiai felsőoktatási törvényt illetően milyen bonyodalmakkal néztek szembe.
– Tavaly meghoztak egy felsőoktatási törvényt, amely értelmében mostantól nem iratkozhatnak be felsőfokú oktatási intézménybe azok, akik hároméves középiskolát fejeztek be. Korábban erre lehetőség volt, és ez most azokat érinti, akik ilyen szakokra iratkoztak. Emiatt Szerbia valamennyi főiskolájának problémája adódott. Június 29-éig mindenki ehhez tartotta magát, addigra a jelentkezések, a felvételik befejeződtek, és visszautasítottunk mindenkit, akik hároméves szakot fejeztek be. Ekkor viszont a minisztérium hozott egy olyan értelmezést, miszerint mégis engedélyezik, mindaddig, amíg az általános érettségizési folyamat nem lép hatályba. Erre három év múlva kerül sor, mivel akik most fejezték be a középiskola első osztályát, azok végeznek majd az új érettségi szerint. A törvényt már szeptembertől hozták meg, előbb is előhozakodhattak volna az értelmezéssel. Mi megpróbálunk szólni a jelentkezőknek, csak az a probléma, hogy már július van. Akárcsak a környező városokban, mi is érezzük azt, hogy viszonylag kevesen tanulnak tovább. Ez nagyon rossz, mert a mai életben a középiskolai végzettség nem igazán elég a boldoguláshoz, és különösen a kisebbségek kapcsán esik sok szó az alulképzettségről – hallottuk Fürstner Igortól, aki a továbbiakban az együttműködések fontosságát hangsúlyozta.
– Július elsejétől az iskolánk aktívan vesz részt egy határon átnyúló IPA-projektumban, az SZTE-vel, az ottani ipari kamarával és az itteni üzleti inkubátorral együtt egy konzorcium alakult ki, és ennek mi vagyunk a vezető partnerei. Ötödikén tartottuk meg az első találkozást. Ez is azt mutatja, hogy nagyon jó az együttműködésünk a környező felsőoktatási intézményekkel, a következő egy évben pedig laborfejlesztésre kerül sor, ami a számunkra igencsak jelentős. Összegzésképp elmondhatom, hogy a mobilitás növelése fontos, és Szerbiában a következő években remélhetőleg még nagyobb méreteket ölt. Nagyon fontos az, hogy a magyar állam támogatja az itteni magyar felsőoktatást, és lehetőséget ad az oktatók és a hallgatók mobilitására. Ezenfelül a magyar állam további fejlesztéseket is támogat a felsőoktatásban, laborfejlesztéseket is, ami a főiskolánknak sokat jelent. Fontos az is, hogy más határon átnyúló és nemzetközi projektumokban is részt veszünk, és ezekben is együttműködünk magyarországi partnerekkel, hiszen jó kapcsolatot ápolunk. Lényeges az is, hogy van még lehetőség továbbtanulni a hároméves középiskola után is, és erre biztatjuk a fiatalokat – mondta Fürstner Igor.