Szombaton befejeződött a Médiamenedzselés akadémiája elnevezésű szeminárium második, kétnapos előadássorozata a Giacomelli Media, a Heror Media Pont, valamint a MediaChange újságírói szaktanácsadó vállalat szervezésében, a Tartományi Művelődési és Tájékoztatási Titkárság és a köztársasági művelődési és tájékoztatási minisztérium támogatásával.

A Magyar Szó a kisebbségi médiumok együttműködésére irányuló profitorientált projektummal készült az akadémiára – Halász Gyula és Virág Árpád újságírók Jurij Giacomelli előadóval (Fotó: Ótos András)
Az augusztus végén megtartott és a mostani előadássorozatot a kisebbségi nyelveken tájékoztató nyomtatott sajtóorgánumok vezetői és újságírói számára szervezték meg, azzal a céllal, hogy a modern technológiák térhódításának idején a médiumok minél sikeresebben alkalmazkodjanak az új trendekhez, fenntartható gazdálkodási modelleket állítsanak fel, strukturális reformokat hajtsanak végre, új projektumokba kezdjenek, bátrabban kísérletezzenek a médiapiacon, erősödjék bennük a vállalkozói szellem.
Mint arról hétvégi számunkban beszámoltunk, pénteken az olaszországi szlovén kisebbségi Primorski dnevnik történetével és működésének részleteivel ismerkedhettek meg a részvevők. Bojan Brezigar, a napilap igazgatóbizottságának elnöke ismertette az adatokat és válaszolt az itteni kisebbségi médiumok képviselőinek kérdéseire. Maurizio Tremul, a hazai nemzeti tanácsok hatásköreinek megfelelő rendelkezési jogokkal bíró horvátországi és szlovéniai Olasz Szövetség Végrehajtó Bizottságának elnöke a szlovéniai és horvátországi olasz sajtótermékekről, azok helyzetéről számolt be. A szeminárium keretében a vajdasági, szlovéniai, horvátországi és olaszországi kisebbségi médiumok képviselői ellátogattak a Magyar Szó operatív ülésére, vagyis szerkesztőségek közötti konferenciahívására is, hogy a gyakorlatban tapasztalják meg, hogyan zajlanak a következő napi újság készítése körüli egyeztetések a rovatvezetők között.
Massimo Sbarbaro, a Rubedo médiaprojektumok kidolgozásával is foglalkozó szaktanácsadó cég alapító vezetője az olaszországi szlovén kisebbségi sajtó fejlődését ecsetelte, s arra mutatott rá előadásában, hogy az állandó jellegű megújulásnak a különféle platformok összekapcsolását kell szavatolniuk. Mint mondta, az olvasói igények ma sem sokban különböznek a harminc évvel ezelőttiektől – az embereket az érdekli, mi történik körülöttük, milyen rendezvényekre juthatnak el, melyek a mindennapi életüket befolyásoló változások, közérdekű hírek. A különbség abban van, hogy mára egy felgyorsult életritmushoz kell alkalmazkodnunk, s nem számít a távolság sem. Ezekhez az új feltételekhez kell alkalmazkodniuk az internetes jelenléttel a médiumoknak is.
A kisebbségi médiumok Jurij Giacomelli koordinálásával bemutatták azokat a projektumtervezeteket is, amelyeket az augusztus végi találkozót követően dolgoztak ki. A projektumok a lapok megjelenésének modernizálását, új szolgáltatások bevezetését célozták meg. Az akadémia végén a részvevők elismerő oklevelet vehettek át.
