A Magyar Szó első számainak digitalizálását a múlt év végén kezdték el az intézet munkatársai, és eddig mintegy hatvanezer oldallal készültek el. Másfél év alatt szeretnék elérhetővé tenni az eddigi évfolyamok mindegyikét.

Horváth Zsolt felvétele
Ökrész Rozáliának, a Magyar Szó igazgatójának és Varga Tamásnak, a VMMI megbízott igazgatójának a tegnapi megbeszélésén elhangzott, hogy nagy feladatot vállalt magára az intézet, hiszen a hét évtized alatt csaknem huszonnégyezer példányszámot – megközelítőleg hatszázezer oldalt – kell elektronikus formában megőrizni.
– Óriási anyag gyűlt össze az anyalapban az elmúlt évtizedekben. Dokumentum értékű cikkek, kulturális és művészeti írások, helytörténeti adatok tára a Magyar Szó: a beszolgáltatások idejéről, az 56-os magyar forradalom és szabadságharcról, a 90-es évek háborúiról, falvaink állapotáról kaphatunk képet, ha föllapozzuk ezeket a számokat. De a közelmúltunkkal kapcsolatban is fontos adatokhoz juthatunk, hiszen jelentős kulturális intézményeink alapkőletételétől kezdve követtük a történetüket: tehetséggondozó gimnáziumaink, színházaink, intézeteink születését és működését kísérhetjük a lapban megjelent tudósítások, interjúk, riportok által – mondta többek között Ökrész Rozália.
Varga Tamás kiemelte, hogy a munkához olyan felszereltség és szakember kell, amivel/akivel a színvonal és a hatékony munka szavatolható:
– Az a célunk, hogy mindenki számára hozzáférhetővé váljon a teljes példányszám, hiszen történelmi ablak a Magyar Szó, amely betekintést nyújt a múltunkba. Tavaly ősszel kezdünk hozzá, és két-három munkatársunk folyamatosan dolgozik rajta. Úgy tervezzük, hogy 2018-ig befejezzük az anyalap digitalizálását. A mellékleteket egyelőre nem öleli fel ez a munka.
A két fontos identitásmegőrző intézmény együttműködésének eredményeként hamarosan a kutatók és az olvasók számára is elérhetővé válik a Magyar Szó hét évtizedének mindegyik példánya.
