Számos előkészületen van túl, de számos feladatot kell még elvégeznie Szerbiának ahhoz, hogy megnyithassa az európai uniós csatlakozási tárgyalások során a 27., környezetvédelemmel foglalkozó fejezetet – hangzott el a Tartományi Képviselőház nemhivatalos zöld képviselőcsoportjának csütörtöki ülésén, melyen a témában érintett tisztségviselők beszéltek az előrelépésekről.
Szerbia jelenleg a tárgyalási pozíciójának a kidolgozásán munkálkodik, a jövő év folyamán ez elkészülhet, s leghamarabb 2019 elején lehetne elindítani a tárgyalásokat az Unióval ebben a témakörben. Rendhagyó módon Szerbia nem kapott az Uniótól mércéket a tárgyalási fejezet megnyitásához, a hazai tárgyalócsoport viszont biztos benne, hogy a fejezet lezárásához mindenképp megszabják majd azokat, s ez a nehezebbik út, mert folyamatos lesz annak ellenőrzése, hogy valóban megvan-e a várt előrelépés.
A környezetvédelemmel kapcsolatos állami célok kapcsán az Európai Bizottság legutóbbi jelentésében azt állapította meg, hogy a célok és a tervek jók, az alkalmazás terén azonban még vannak jelentős problémák. Kifogásolták, hogy az ökológiával foglalkozó káder állandóan változik az országban, nem áll rendelkezésre elegendő pénz sem a tervek kivitelezésére, emellett nem megfelelőek az állami adminisztráció kapacitásai sem. A bizottság kifogásait Milena Malešević Homen, az európai integrációs minisztérium tisztségviselője ismertette.
A 27. fejezet, mint elhangzott, tíz alfejezetből áll, köztük vannak a vizekkel, a szeméttel, a csatornákkal, a civil védelemmel foglalkozó részek is. A vizekkel és a szemét kezelésével foglalkozó egységek lesznek a legnehezebbek, a helyzet rendezéséhez ugyanis országunknak mintegy 8 milliárd euróra lenne szüksége csak e két témakörben. Ezt az összeget, természetesen, nem saját erejéből kell előteremtenie, pályázhat a különféle európai uniós alapokra, annak nagysága azonban sokat elmond arról is, mekkora munka áll még előttünk.
A Vajdaság területén égető gondnak számító feladat a Nagy-Bácskai-csatorna (Ferenc-csatorna) Verbász, Kúla és Cservenka közeli ágának megtisztítása, melyhez mintegy 20 millió euróra lesz szükség az illetékes tartományi titkár elmondása szerint. A projektum három fázisból tevődik össze, az elsőt, a vízgyűjtő főkollektor létrehozását már megvalósították 2015-ben, most a verbászi szennyvíztisztító építése van soron, s ezt követi az iszap eltávolítása a projektum végső fázisában. Intenzíven dolgoznak a helyzet rendezésén – biztosított mindenkit Vladimir Galić tartományi környezetvédelmi és területrendezési titkár. Ratko Đurđevac, a Verbászi Környezetvédelmi Mozgalom vezetője megerősítette, hogy ismét megkezdődtek a megbeszélések és ezúttal nem olcsó választási kampányígéretnek tűnik mindaz, ami fejleménynek nevezhető. Ugyanakkor felszólította a nyilvánosságot a sajtónak adott nyilatkozatában, hogy a politikusok feledékenysége miatt szenteljenek fokozott figyelmet annak, valóban kiírják-e hamarosan a tendert a munkálatok kivitelezőjének kiválasztása céljából, határidőn belül zajlik-e minden előkészület és végül a munka oroszlánrésze is. A nyilvánosság jó szándéka és figyelme nélkül a környezetvédelem területén aligha érhetünk el valamit – állapították meg többen is az ülésen.
