Valószínűtlen, hogy az AstraZeneca vakcina okozta a trombózist annál a néhány embernél, akiknél a beoltás után észleltek vérrögképződést – közölte pénteken a holland gyógyszerügynökség (CBG), miután a dán kormány előző nap úgy döntött, elővigyázatosságból felfüggeszti az oltóanyag alkalmazását.
Dániában és előtte Ausztriában is néhány esetben trombózisos eseteket jelentettek azoknál, akiket előzőleg beoltottak, és egy haláleset is történt. Ausztria és több más európai ország ezért felfüggesztette az oltást egyes vakcinasorozatokkal, Dánia pedig bejelentette, egy ideig egyáltalán nem használja az AstraZeneca vakcináját.
Később csatlakozott hozzá Norvégia és Izland, majd pénteken Bulgária is, annak nyomán, hogy Bojko Boriszov kormányfő utasította az egészségügyi hatóságokat, függesszék fel az oltást az AstraZeneca vakcinájával, amíg nem érkezik meg az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) „diagnózisa”, amelyből kiderül, használható-e ez az oltás vagy sem. Pár órával később négy spanyol tartomány (Kasztília, León, Asztúria és Andalúzia) illetékesei is úgy határoztak, addig nem adják be az ABV5300-as sorozatból származó oltóanyagokat, amíg az EMA vizsgálata tisztázza, a vakcina mellékhatásaként alakult-e ki a véralvadási probléma.
Az EMA csütörtökön este közölte, hogy a szóban forgó vakcina továbbra is beadható, mert egyelőre nincs arra utaló jel, hogy okozott volna vérrögképződés, de a vizsgálat folytatódik. Az EMA közleményében arra reagált, hogy több ország bejelentette: elővigyázatosságból ideiglenesen felfüggesztik az AstraZeneca oltóanyagának használatát, miután több olyan esetet is jelentettek, hogy vérrög képződött a beoltottak szervezetében.
Az uniós ügynökség hangsúlyozta, hogy a vérrögképződés vagy az ahhoz hasonló esetek kialakulása nem szerepel a vakcina előzetesen jelzett mellékhatásai között. Az EMA illetékes kockázatértékelő bizottsága (PRAC) úgy foglalt állást, hogy az oltás előnyei továbbra is meghaladják az esetleges kockázatokat, a vakcina továbbra is beadható. Kiemelték: a szóban forgó vakcinával beoltott embereknél a vérrögképződéses esetek száma nem haladja meg az általános adatokat. Március 10-éig összesen 30 ilyen esetet jelentettek csaknem 5 millió, AstraZeneca oltóanyagával Európában beoltott ember közül. A vérrögképződéses esetek kivizsgálása folyamatban van – tették hozzá.
Az EMA-hoz hasonló értelmű állásfoglalást adott ki a brit gyógyszerfelügyeleti hatóság (MHRA) is. A gyógyszerek mellékhatásait vizsgáló holland bizottság meg azt közölte, hogy Hollandiában, amely szintén kapott az elsőként Ausztriában talonba tett sorozatból – egy beoltott embernél keletkezett vérrög, az eset azonban nem volt súlyos, és kórházi kezelésre sem volt szükség. A CBG leszögezte: a trombózis és a tüdőembólia nem tartozik az AstraZeneca oltóanyagának ismert mellékhatásai közé. Sok ember beoltásakor nem zárható ki, hogy egy-egy esetben történik ilyenfajta megbetegedés. Az ügynökség ezért úgy döntött, egyelőre nem javasolja az oltóanyag alkalmazásának felfüggesztését, az esetet azonban megtárgyalja az EMA-val, és érdemi következtetések levonása után határoz majd.
A holland oltási programot működtető egészségügyi szolgálat közlése szerint ez idáig az oltásra behívott emberek közül senki se utasította el, hogy az AstraZeneca vakcináját adják be neki. Eddig 264 ezer embert oltottak be a brit–svéd óriásvállalat vakcinájával. Hollandiában elsősorban az egészségügyi dolgozóknak, a 60 és 64 év közötti korosztálynak, a Down-szindrómásoknak és a kórosan elhízott embereknek adják be.
Az AstraZeneca oltóanyagának ABV5300 jelű, egymillió dózist tartalmazó sorozatából, amelynek alkalmazását elsőként Ausztriában függesztették fel, az EMA tájékoztatása szerint 17 uniós tagállamba szállítottak. Magyarország nincs köztük.
AstraZeneca vakcinával az Európai Gazdasági Térség országaiban eddig hárommillió embert oltottak be, közülük 22 embernél jelentkezett trombembólia.
A Fülöp-szigetek egészségügyi hatósága nem látja okát annak, hogy felfüggessze a koronavírus elleni oltást az AstraZeneca vakcinával annak ellenére, hogy Dánia, Norvégia és Izland elővigyázatosságból egyelőre leállt vele, mert a szer esetleg vérrögösödést okozhat – adta hírül pénteken az ország egészségügyi minisztériuma. Hasonlóan döntött Kanada, Thaiföld azonban a halasztást választotta.
Kanada egészségügyi minisztériuma közölte, tud a kedvezőtlen európai hírekről, ám az AstraZeneca vakcinát biztonságosnak ítéli, az oltás előnyei továbbra is felülmúlják annak kockázatát. Idáig nem érkezett olyan kanadai bejelentés, amely bármiféle gondról számolt volna be az AstraZeneca oltóanyaggal kapcsolatban. Kanadába a múlt héten érkezett félmillió a vakcinából.
Az EU még kevesebbet kap
Az AstraZeneca gyógyszergyár további csökkentést tervez az Európai Uniónak szánt oltóanyagok szállítása terén, az eredetileg ígértnek csupán harmadát tudja biztosítani – vagyis mindössze körülbelül 30 millió adagot – az első negyedév végéig – derül ki a cég által kiadott dokumentumból, amelybe a Reuters hírügynökség pénteken betekintést nyert.
A dokumentum szerint – amelyet az uniós tisztségviselők két nappal ezelőtt kaptak kézhez – a brit–svéd gyógyszergyár március végéig 30,1 millió dózist szállít az európai integrációs szervezetnek, áprilisban pedig további 20 milliót. Ez a múlt hónapban ígérthez képest – amely még 40 millió adagról szólt – 25 százalékkal kevesebb.
