2024. május 10., péntek
KORONAVÍRUS SZERBIÁBAN

Tantermi oktatás, de feltételekkel

A Batut Intézet figyelemmel kíséri a járványhelyzet alakulását az iskolákban

A köztársasági egészségügyi válságstáb kedden döntött a szeptember 1-jén kezdődő tanévről, illetve az onnantól kezdve alkalmazandó oktatási modellről. A sajtótájékoztatón Branko Ružić oktatási miniszter közölte: az a terv, hogy szeptember 1-jén az ország összes helyi önkormányzatának összes iskolájában a korábbról megszokott modell szerint kezdődik meg a tanév, azaz a diákok számára a tantermi oktatást szervezik meg, és a tanórák 45 percesek lesznek. A Batut Közegészségügyi Intézet folyamatosan figyelemmel kíséri majd a járványhelyzet alakulását, valamint az átoltottsági arányt egy-egy helyi önkormányzat területén, és ha valahol rosszabbodik a helyzet, az általánostól eltérő modell szerint folytatódik az oktatás – emelte ki Ružić, mondván, hogy ezzel összhangban zöld, narancssárga és piros zónákat különböztetnek majd meg.

A zöld helyi önkormányzat az, ahol kielégítőnek minősítik a helyzetet, az ezekben működő oktatási intézményekben az általános óvintézkedéseket lesznek kötelesek betartani a diákok és a tanárok: a védőoltással immunizált tanárok nem lesznek kötelesek viselni a védőmaszkot, hacsak a köztük és a diákok közötti távolság nem kisebb 1,5 méternél, a diákoknak pedig akkor kell viselniük a maszkot, ha beszélnek, beszélgetnek vagy felelnek. Ebben a zónában korlátlanul a tantermi oktatást szervezik meg.
A másik modell a hibrid modell, ebben az általános iskolák 7.-es és 8.-os diákjai, valamint a középiskolások egyik nap távoktatásban részesülnének, másik nap pedig tantermi oktatásban – magyarázta Ružić, mondván, hogy amennyiben az iskola illetékes munkacsoportja ezekben a zónákban úgy méri fel, az általános iskolák 5. és 6. osztályainak tekintetében is alkalmazni lehet a naponta váltakozó hibrid modellt. Ebben a zónában, ha egy-egy osztályban 16 diáknál több tanul, felosztják az osztályt.

A harmadik modellt azokban a helyi önkormányzatokban alkalmaznák, amelyekben legsúlyosabb a járványhelyzet. Ez a modell a középiskolások számára a távoktatást irányozza elő, az általános iskolásoknak pedig a hibrid modellt szervezik meg – 1.-től 4.-ig osztályig tantermekben folyna az oktatás, 30 perces órákkal, valamint a nagyobb osztályokat felosztanák, hogy egy-egy csoportban ne legyen több 16 diáknál, míg a felsősök egyik nap tantermi, másik nap pedig távoktatásban vennének részt – részletezte Branko Ružić.

Ülésezik az válságtörzs (Fotó: Beta)

Ülésezik az válságtörzs (Fotó: Beta)

Mint hozzátette, az alkalmazott oktatási modellel kapcsolatos esetleges változásokról péntekenként, legkésőbb 12 óráig tájékoztatja a szülőket. Az óvodai intézményekben a gyerekeknek és az immunizált nevelőknek nem kell viselniük a védőmaszkot – hangsúlyozta Ružić, mondván, hogy ha egy-egy csoportban vagy osztályban egy gyermek megbetegszik, minden gyerek köteles viselni a védőmaszkot, ha két gyermek betegszik meg, akkor ideiglenesen áttérnek a távoktatásra.

MEG KELL TANULNI AZ EGYÜTTÉLÉST

A válságstáb ülését megelőzően Ana Brnabić miniszterelnök a Prva tv vendégeként a tanévkezdéshez kapcsolódóan elmondta, hogy a Batut Közegészségügyi Intézet – ugyanúgy, mint az előző tanévben – külön munkacsoportot alakít, amelynek az lesz a feladata, hogy figyelemmel kísérje a járványhelyzet alakulását az iskolákban. Habár az idén sokkal magasabb a napi esetszám, mint tavaly ilyenkor, a diákok visszatérhetnek a tantermekbe, mivel az az álláspont, hogy mindenkinek meg kell tanulnia együtt élni a vírussal – emelte ki a kormányfő. Mint hozzátette, emellett Szerbia az idén birtokolja a koronavírus elleni leghatékonyabb „fegyvert", a védőoltást. A miniszterelnök szerint a harmadik oltás helyett sokkal fontosabb lenne az első adag vakcinával való oltásra összpontosítani. A védőoltás mellett a Covid-kórházak is jelentősen megkönnyítik Szerbia helyzetét – emelte ki Brnabić, emlékeztetvén, hogy Újvidéken hamarosan megnyílik a harmadik szerbiai Covid-kórház.

SÚLYOSBODIK A KÓRKÉP

Ami az aktuális járványhelyzetet illeti, a keddi jelentés szerint egy nap leforgása alatt 2216 új fertőzést jegyeztek az országban, 15.656 koronavírustesztet végeztek el, így a pozitivitás aránya 14,1 százalék. Hivatalosan a vizsgált egy napban 8 Covid-páciens hunyt el, hivatalosan 7226 a járvány kezdete óta, a halálozási arány 0,97 százalék. A kórházakban országszerte 1 007 Covid-pácienst gyógykezelnek, 44-nek mesterséges lélegeztetésre van szüksége. Vajdaságban előző nap 323 új fertőzést jegyeztek, ebből 76-ot Újvidéken.
A Covid-páciensek kapcsán Tatjana Adžić Vukičević, a batajnicai Covid-kórház igazgatója a B92 hírportál szerint elmondta, hogy az összes korábbi járványhullámhoz képest most a legsúlyosabb a páciensek kórképe. A páciensek 20 százalékának van szüksége intenzív terápiás ellátásra, 70 százalékának pedig az oxigénterápia valamelyik formájára van szüksége – közölte az intézmény vezetője.