2024. május 16., csütörtök
KORONAVÍRUS SZERBIÁBAN

Egyelőre nem szigorítanak

A válságstáb jövő héten dönthet a tanévről

Hetek óta folyamatosak a találgatások, hogy a rosszabbodó járványhelyzet okán vajon szigorítást rendel-e a válságstáb. Ennek egészségügyi szakértő tagjai sajtónyilatkozataikban rendre úgy nyilatkoznak, hogy a szigorítás elkerülhetetlen, ám egyelőre nem hívták össze a legutóbb három hete ülésezett testület ülését. A belgrádi sajtó értesülései szerint a következő ülést jövő hét elején tarthatják meg, állítólag ezután jelentik be, hogy szeptember 1-jén milyen feltételek mellett kezdődik meg a tanév.
Országjáró körútjának csütörtöki állomásán Aleksandar Vučić államfő a járványhelyzet és az esetleges szigorítások kapcsán is kifejtette véleményét, mondván: nem tudhatja, hogy lesznek-e szigorítások, hiszen nem epidemiológus, de nem is foglalkozik ezzel a témával. „Nem tudom, hogy az emberek mennyire állnak minderre készen. Egyedül azt tehetjük, hogy a védőoltás felvételére kérjük az embereket."

A VIROLÓGUS SZIGORÍTANA
Tanja Jovanović virológus és a válságstáb tagja a Szerbiai Rádió és Televíziónak nyilatkozva a hatályos korlátozások revíziójának fontosságát hangsúlyozta. Mint rámutatott, jelenleg a honi Covid-páciensek 90 százaléka a delta variánssal fertőződött meg. Szerinte az új vírusvariáns és a napi esetszám folyamatos növekedése miatt nemcsak a korlátozások revíziója, hanem a hatályosak, illetve az óvintézkedések betartatása is elkerülhetetlen. A korábbi becslések alapján arra számítottak, hogy a delta variáns csak szeptemberben válik dominánssá. Ez ezért történhetett meg korábban, mert az országban nem tartják/tartatják be a szabályokat – érvelt Jovanović, majd arról beszélt, hogy az új variáns a fertőzés azonosítását is megnehezíti, azaz negatívan befolyásolja a korábban alkalmazott tesztek hatékonyságát.

KI ÍGY, KI ÚGY
Eközben a polgárok továbbra is ellentmondásos szakértői nyilatkozatokkal kénytelenek szembesülni annak kapcsán, hogy amennyiben felvennék a védőoltás harmadik adagját, melyik fajtát válasszák. A hivatalos álláspont az, hogy függetlenül a korábban használt vakcina fajtájától, bárki bármelyik oltóanyagot megkaphatja – kivéve, ha korábban a Szputnyik V vakcinával immunizálták és most ismét ezt választja, akkor kizárólag annak első dózisát kaphatja meg. Milanko Šekler, az állatorvosi mikrobiológia és immunológia doktora szerint jó döntés keverni a védőoltásokat, szerinte emellett szólnak a nemzetközi kutatások eredményei is. A különböző védőoltások stabilabb immunválaszt válthatnak ki – véli a szakértő. Korábban a Sinopharm vakcinájával oltották be, most a Szputnyik V-t vette fel.
Másként vélekedik erről Ljiljana Gojković Bukarica, a Belgrádi Egyetem Orvostudományi Karának tanára, aki szerint harmadszorra is ugyanazt a védőoltást kellene felvenni, mint első két alkalommal. Azzal érvel, hogy eddig egyetlen, az Egészségügyi Világszervezethez hasonló releváns egészségügyi szervezet vagy szerv sem ajánlotta hivatalosan a védőoltások keverését. Egyes országok azért oltották a polgárokat különböző fajta védőoltással, mert ugyanabból nem állt rendelkezésre elegendő – tette hozzá.

1656 ÚJ FERTŐZÖTT – 5 ELHUNYT
A csütörtöki járványjelentés szerint egy nap leforgása alatt 1656 új fertőzöttet jegyeztek az országban, 12 869 koronavírustesztet végeztek el, így a pozitivitás aránya 12,9 százalék. A vizsgált egy napban 5 Covid-páciens hunyt el, hivatalosan 7188 a járvány kezdete óta, a halálozási arány 0,97 százalék. A kórházakban 917 Covid-pácienst kezelnek, 28-nak mesterséges lélegeztetésre van szüksége. Vajdaságban előző nap 223 új fertőzést jegyeztek, ebből 77-et Újvidéken.