A polgári konzervatív kormánynak az alapvető filozófiája az egységes Kárpát-medencei nemzetben gondolkodás – mondta a Miniszterelnökség stratégiai ügyek koordinációjáért felelős helyettes államtitkára csütörtökön este Sátoraljaújhelyen a Rákóczi Szabadegyetem megnyitóján.
Csepeti Ádám kiemelte, a kormány nagy erőt és figyelmet fordít arra, hogy az elszakított nemzettesteket különböző csatornákon és különböző eszközökön keresztül folyamatosan támogassa. Példaként említette azt az oktatási és nevelési támogatást, amely több mint 230 ezer, a Kárpát-medencében magyar tannyelven tanuló diákhoz jut el. Hozzátette, számos gazdaságfejlesztési programot indítottak a Felvidék, Kárpátalja, Erdély és a Délvidék irányába, valamint sok kulturális intézményt és eseményt is támogatnak.
Felhívta a figyelmet arra, hogy 2010-ben a polgári konzervatív kormány egyik első és fontos tennivalója „az elszakított nemzettestek és a Kárpát-medencei magyarság közjogi és politikai értelemben vett egyesítése volt”. Azt mondta, a kettős állampolgárságról szóló törvény egyik legfontosabb gyakorlati eredménye az volt, hogy erre lehetőséget nyitottak minden Kárpát-medencében élő magyar számára.
Hozzátette: az már más kérdés, hogy bizonyos szomszédos tagállamokkal még vannak tennivalóik e tekintetben, de a küzdelmet nem adják fel, és tárgyalnak, hogy a jövőben ott, ahol ez nem lehetséges, előbb-utóbb az asztalra tehessék ezt a témát. Arra kérte a magyarságot, hogy aki még nem tette meg, az éljen a lehetőséggel.
A helyettes államtitkár szerint óriási lehetőségek vannak a Kárpát-medencében személyes, munka- és közösségszervezési területeken is. Azt mondta, természetessé kell válnia annak, hogy egy felvidéki diák Erdélyben tanuljon, vagy például egy délvidéki vállalkozó egy kárpátaljai vállalkozóval üzleteljen.
Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke a megnyitón emlékeztetett arra, hogy a Rákóczi Szabadegyetemet először 2021-ben rendezték meg, amikor a koronavírus okozta helyzet nem tette lehetővé azt, hogy a tusványosi rendezvényt megtartsák. Ezután döntöttek úgy, hogy ebből hagyományt kell csinálni, és minden nyáron érdemes lenne összejönni olyan fiatalokkal, akik a haza jövőjéről szeretnének gondolkodni, és akik a haza jövőjét jelentik – fogalmazott.
A Rákóczi Szabadegyetem vasárnapig tart, az idei témája a szabadság, a közösség és a cselekvés. A táborban részt vevő mintegy 300 anyaországi és határon túli fiatal politikai, gazdasági és társadalmi témájú előadásokon és panelbeszélgetéseken vehet részt, valamint több kulturális és sportprogrammal is várják őket.

Nyitókép: Háromszáz anyaországi és határon túli fiatal vesz részt a táborban (Fotó: MTI)