2025. június 19., csütörtök

Menekítik a magyarokat a Közel-Keletről

Szijjártó: Az elmúlt évek egyik legjelentősebb evakuációs művelete zajlott le

A magyar honvédelmi és a külügyi tárca, valamint a hadsereg együttműködésének köszönhetően 87 magyar és egy amerikai állampolgárt sikerült kihozni Izraelből – közölte tegnap a honvédelmi miniszter. Szalay-Bobrovniczky Kristóf ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a közel-keleti háború miatt egyre súlyosabb a biztonsági helyzet a régióban.

Előzőleg hasonlóképpen nyilatkozott a magyar külügyminiszter is. Szijjártó Péter elmondta, az egyre nagyobb területekre kiterjedő harcok miatt egyre több magyar kerül veszélybe, akik emiatt távozni szeretnének a térségből.

Hangsúlyozta, természetesen mindenkinek segítenek, ám az evakuáció nehezebb és összetettebb, mint bármikor korábban, mert az izraeli és az iráni légtér is le van zárva.

Azokat a magyarokat, akik kérték a kimenekítésüket Izraelből, először autóbusszal kellett elvinni az egyiptomi Sarm es-Sejkbe, illetve az ottani légikikötőbe, ahonnan a Magyar Honvédség gépe hazahozta őket. Szijjártó szerint ezzel az elmúlt évek egyik legjelentősebb evakuációs művelete jutott biztonságos szakaszba. A kormány 87 magyar és egy amerikai állampolgárt szállított haza. A külügyminiszter az evakuálás után megköszönte a műveletben részt vevő diplomatáknak, hogy az akciót fegyelmezetten, jól és eredményesen sikerült végrehajtani a rendkívüli nehézségek dacára.

Budapest korábban közölte, hogy a harcok érintette térségben 860 magyar állampolgár regisztrált konzuli védelemre; többségük Izraelben tartózkodik, de vannak jónéhányan Jordániában és Iránban is.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Beta/AP