2025. május 8., csütörtök

Nagy veszélytől tart a miniszterelnök

Brüsszel bezárja a kaput az orosz energiahordozók előtt

Több magas rangú magyar politikus is bírálta Brüsszelnek azt a legújabb tervét, hogy az EU legkésőbb 2027 végéig teljesen leállítja az orosz földgáz és kőolaj importját. Megszüntetné az atomerőművekben használatos fűtőanyag beszerzését is Oroszországból. Minden uniós tagállamnak 2025 végéig ismertető anyagot kell benyújtania az import megszüntetéséről. Az orosz energiahordozókhoz ragaszkodó magyar kormány nevében Orbán Viktor miniszterelnök nagyon veszélyes dolognak nevezte a brüsszeli tervet, amely szerinte nagyon nagy bajt okozhat.

Heves ellenkezést váltott ki a magyar kormány részéről az Európai Bizottságnak (EB) az a törekvése, hogy 2027 végéig leállítja az orosz földgáz és kőolaj beszerzését, emellett fokozatosan megszünteti a dúsított urán oroszországi importját. A hírt ismertető Dan Jørgensen uniós energiaügyi biztos kedden elmondta: az európai energetikai átállást szolgáló művelet összehangolt és biztonságos lesz. Közölte ugyanakkor, hogy az orosz vezetékes gázt és a cseppfolyósított földgázt (LNG) szállító szolgáltatókkal új megállapodásokat már nem lehet kötni, a meglévőket pedig (rövid távú szerződés esetén) még az idén vagy (hosszú távú szerződés esetén) 2027 végéig meg kell szüntetni.

Ez rendkívül kellemetlen helyzetbe sodorhatja Magyarországot, amely ragaszkodik az orosz energiahordozókhoz. Legutóbb, 2021-ben tizenöt évre szóló gázszállítási megállapodást írt alá Oroszországgal.

NEM LÉP KI AZ EU-BÓL

A brüsszeli hírre reagálva Orbán Viktor magyar kormányfő közölte: az orosz földgáz és kőolaj importjának leállítása rendkívül veszélyes dolog, nagyon nagy baj lehet belőle, tönkretenné a hazai rezsirendszert. Leszögezte ugyanakkor, hogy Magyarországnak nem szabad kilépni az EU-ból. Szerinte erről a témáról óvatosan kell beszélni, mert ha valaki előáll az ötlettel, biztosan lesznek követői, ami nem használna az országnak.

A budapesti Századvég kutatóközpont klíma- és energiapolitikai üzletágvezetője arra figyelmeztetett, hogy katasztrofális gazdasági és társadalmi következményei lesznek, ha Brüsszel teljesen elvágja az EU-t az orosz földgáztól. Hortay Olivér emlékeztetett: az Ukrajna elleni háború kezdete előtt Oroszországból érkezett az EU gázszükségleteinek mintegy 40 százaléka. Megjegyezte, hogy ez az arány tavaly 20 százalék alá csökkent, ami a földgáz tőzsdei átlagárát a korábbiak kétszeresére emelte. Brüsszel legújabb terve újabb kétszeres áremelkedést idézhet elő.

ÚJABB HIBA

A bejelentést értékelve a magyar külgazdasági és külügyminiszter elmondta: az Oroszország elleni uniós szankciók teljes kudarca után Brüsszel újabb rendkívül súlyos hibát követ el az orosz energiahordozók kitiltásával. Szijjártó Péter rámutatott arra is, hogy az Oroszországból származó energiahordozók erőszakos, mesterséges és ideológiai alapú kizárása súlyos nehézségeket okoz sok európai gazdaságnak, a vállalatok egy részének, és áremelési veszélyt okoz az energiapiacon.

Számára a döntés arról szól, hogy Ukrajna támogatását, vagyis az EU-ba történő tervezett gyors felvételének és a fegyverszállításoknak az árát az EB az észszerűen működő országokkal, így Magyarországgal akarja megfizettetni. „Mi ezt visszautasítjuk, nem vagyunk hajlandóak megfizetni az Ukrajnába irányuló esztelen és mérhetetlen támogatásokat. Nem vagyunk hajlandóak megfizetni Ukrajna extra gyors uniós csatlakozásának az árát” – üzente.

SÉRTI A SZUVERENITÁST

Szijjártó szerint az EB döntése sérti az EU-tagok, így Magyarország szuverenitását, hiszen a közösségi jogszabályok értelmében minden társállam saját maga dönthet arról, milyen energiahordozókat használ, s azokat honnan vásárolja. Figyelmeztetett egyúttal arra, hogy az EB-döntés súlyosan veszélyezteti Magyarország energiaellátásának biztonságát is.

Javasolta, hogy mindenki vegyen részt a Voks 2025 szavazáson, amelyen a magyarok kinyilváníthatják véleményüket Ukrajna tervezett gyorsított felvételéről az EU-ba. Szerinte ezt a magyarok megakadályozhatják, hiszen Ukrajna gyorsított uniós csatlakozásához szükséges Budapest jóváhagyása is. „Magyarország szavazatát a magyar emberek határozzák meg. És amilyen eredmény kijön a Voks 2025 szavazáson, úgy szavaz Magyarország ebben a kérdésben Brüsszelben” – tette hozzá.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Orbán Viktor miniszterelnök: Az orosz földgáz és kőolaj importjának leállítása nagyon veszélyes dolog (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály