2024. április 30., kedd

Nagy elvárások a Šarić-üggyel kapcsolatban

Az elemzők és a bűnözői köröket ismerő újságírók szerint nem valószínű, hogy a drogbáró bármit is elárul a politikummal való kapcsolatairól

Radoslav Bačević, a kábítószer-csempészettel és pénzmosással vádolt, kedd óta ismét Szerbiában tartózkodó Darko Šarić védőügyvédje szerdán bejelentette, hogy védence kézhez kapta az ellene szóló vádiratokat, és készen áll, hogy március 24-én részt vegyen az ellene folytatott eljárás következő tárgyalásán.

– Nem kérjük a tárgyalás elnapolását, azt viszont nem tudom, hogy védencem aznap nyilatkozik-e az ellene szóló vádakkal kapcsolatban, vagy időt kér-e, hogy felkészüljön a védelemre – magyarázta Bačević.

Miljko Radisavljević szervezett bűnözéssel foglalkozó ügyész pedig bejelentette, hogy Šarićot hamarosan a Branko Lazarević, Ivica Dačić belügyminiszter valamikori kabinetfőnöke ellen hivatali titkok kiszivárogtatása miatt indított vizsgálati eljárásban tanúként is kihallgatja az ügyészség. Lazarević a gyanú szerint Radovan Štrbacnak, Šarić egyik ügyvédjének szivárogtatott ki információkat arról, hogy a rendőrség követi és lehallgatja a Šarić-banda tagjait. Štrbac ellen a kábítószer eladásából származó pénz tisztára mosása miatt is eljárás folyik.

A hivatali titkok kiszivárogtatása miatt Lazarevićen és Štrbacon kívül vizsgálat folyik Roboljub Radulović – Miša Banana – ellen is, akit a kábítószer-csempészetben való részvétellel is terhelnek, valamint Boris Gara, a belügyminisztérium bűnügyi rendőrkapitánysága különleges nyomozási módszerekkel foglalkozó részlegének a vezetőhelyettese ellen is. A Lazarević és a Šarić-banda találkozóit és beszélgetéseit megerősítő bizonyítékokat 130 adathordozó tartalmazza.

Radisavljević szerint nem kizárt, hogy amennyiben Šarić vallomása nyomán erre szükség lesz, akkor újabb büntetőeljárások indulnak. A Šarić és bűnszövetkezete elleni eljárás a legösszetettebb és legterjedelmesebb, amelyet az ügyészség valaha folytatott, nyomatékosította Radisavljević.

A Blic napilapnak nyilatkozva Radisavljević valamivel korábban megerősítette kijelentését, hogy Šarićtól arra is választ várnak az igazságügyi szervek, hogy 2009 végén hogyan, kinek a segítségével szökött meg Szerbiából, illetve ki segítette a rejtőzködés több mint négy évében.

Nemanja Nenadić, a Transzparens Szerbia programigazgatója szerint nem kizárt, hogy Šarić pénzét a néhány nappal ezelőtti rendkívüli választások kampányára is felhasználták, sőt, megtörténhet, hogy a kokainból származó pénzből fedezték a korábbi választások kampányát. Nenadić a folytatásban elismerte, hogy mindez egyelőre csak a találgatás mezején mozog, az igazságügyi szerveknek kell kivizsgálniuk ezt a lehetőséget is.

– A hatóságok már hosszú ideje megfigyelés alatt tartják a pénzt, amelyet Šarić és bűnbandája a régió országaiban fektetett be. Így kérdéses, hogy a Szerbiában beruházott pénz egy része valóban észrevétlen maradhatott-e, és ebből finanszírozhatták-e egyes politikai pártok kampányát. Šarić most az igazságügyi szervek rendelkezésére áll, ezeknek a kérdéseknek sem szabad megválaszolatlanul maradniuk – nyilatkozta Nenadić.

A pártok kampányának a finanszírozásáról beszélve Nenadić elmondta: 2012-ben az volt a legnagyobb probléma, hogy bár a pártok elkészítették kampányaik pénzügyi jelentését, nagyjából a kampányköltségek felének a vonatkozásában nem derült ki, hogy azokat miből kívánják fedezni. A pártok feltüntették, hogy bizonyos költségeket hitelekből fognak fedezni, az viszont nem vált világossá, hogy ezek milyen forrásokból származnak, vagy meddig kell visszafizetniük, magyarázta Nenadić. Bár a szerbiai törvénykezés szigorú a pártok finanszírozásával kapcsolatban, különféle hiányosságok miatt a pártok továbbra is megtehetik, hogy bizonyos költségeket nem jelentenek be, mondta.

A Korrupcióellenes Ügynökség azonnal reagált ezekre a feltételezésekre, elmondta, hogy pillanatnyilag semmi nem utal arra és semmi nem bizonyítja, hogy bármelyik párt is Šarić pénzével finanszírozta volna kampányát.

Bár az ügyészség egyelőre 25 millió euró – drogcsempészetből és eladásból származó pénz – Szerbiában történő tisztára mosását említi a vádiratokban, sajtóértesülések szerint Šarić mintegy 4 milliárd amerikai dollár értékben ruházott be Szerbiában. Azért lesz nehéz bebizonyítani, hogy a drogbáró pontosan hol és mit vásárolt meg Szerbiában, mert jól szervezett és kiépített hálózattal működött együtt, az ingatlanokat és vállalatokat csak a legritkább esetben jegyezték be közvetlenül az ő nevére. Segítőinek, üzleti partnereinek és ügyvédjeinek a neve állítólag negyven vállalat, több diszkóklub, hotel, vendéglátóipari létesítmény, sőt, egy óvoda alapító okirataiban is feltűnik Szerbiában.

Bár sokak számára Šarić kapcsán az a legizgalmasabb, hogy vajon mit vall a szerbiai politikusokkal, állami tisztségviselőkkel ápolt kapcsolatairól, az elemzők nem hisznek abban, hogy a nyilvánosság bármiféle konkrétumot megtud majd. Dejan Vuk Stanković a Zoran Đinđić kormányfő meggyilkolása miatt elítélt Milorad Ulemek Legija ügyével vont párhuzamot: „Legija elfogása és a bírósági eljárás megkezdése után mindenki arra számított, hogy bizonyítékok kerülnek napvilágra az alvilág és a politikusok kapcsolatáról, ez viszont nem történt meg, ezért nem hiszem, hogy Darko Šarić bármiféle szenzációs információt elárul majd.”

Filip Švarm, a Vreme hetilap újságírója pedig kifejtette: a Šarićhoz hasonló fajsúlyú bűnözőknek nem szokása túlságosan sokat beszélni a bírósági tárgyalásokon, ezért ebben az ügyben is nehéz lesz kibogozni a szálakat.