2024. május 14., kedd

Macron: Nincs európai béke a Nyugat-Balkán nélkül

Az Európai Unió januárban kezdődő francia soros elnöksége az „európai stratégiai szuverenitás" meghatározását és egy, a határait ellenőrizni képes Európa létrehozását javasolja – jelentette ki csütörtökön Emmanuel Macron francia államfő a hivatalában a francia soros elnökség prioritásairól tartott sajtótájékoztatóján.

„Ha egy mondatban kellene összefoglalnom a január 1-től június 30-ig tartó elnökség célját, azt mondanám, hogy a határainkon belül együttműködő Európáról át kell térünk egy, a világban erős, teljesen szuverén, a választásaiban szabad és a sorsát kézbentartó Európára" – mondta a köztársasági elnök, a prioritások közül elsőként a schengeni övezet reformját említve.

Emlékeztetett a lengyel-fehérorosz határon kialakult migrációs helyzetre, és a La Manche-csatornán múlt héten bekövetkezett hajótörésre, amelyben 27 illegális migráns vesztette életét.

„A menedékjoggal történő visszaélés elkerülése érdekében olyan Európára van szükség, amely képes megvédeni a határait" – hangsúlyozta Emmanuel Macron. Ehhez Franciaország „Schengen politikai irányításának" létrehozását javasolja az illetékes tagállami miniszterek rendszeres egyeztetésével, valamint olyan „szolidaritási támogatási mechanizmus" életbe léptetését, amely a Frontex bevonásával vészhelyzetben automatikusan segítséget nyújt egy tagállamnak a határai védelméhez.

A francia elnök annak a reményének adott hangot, hogy az uniós elnökség idején előrelépést lehet majd elérni az Európai Bizottság által 2020 szeptemberében bemutatott Európai Bevándorlási és Menekültügyi Paktumról folyó vitában. A „migránsok kezelésében jobb szervezettséget" szeretne Emmanuel Macron, valamint együttműködést a származási és a tranzitországokkal az emberkereskedelem elleni küzdelemben, a külső határok védelmében és a szabályok harmonizációjában.

Emmanuel Macron azt is szeretné, ha az Európai Unió „ismét elköteleződne és befektetne" a Nyugat-Balkánon „az újabb feszültségekkel" és "a regionális hatalmak beavatkozásaival" szemben, amelyek – Oroszország és Törökország – szerinte destabilizálni próbálják Európát.

„Úgy vélem, hogy ez a politikai és gazdasági feladat a nyugat-balkániak irányába igazi szuverenitási program Európáért, mert nem fogjuk tudni a következő ötven évre a béke Európáját felépíteni, ha a nyugat-balkániakat a jelenlegi helyzetükben hagyjuk" – fogalmazott.

Macron ezért ezen országok (Albánia, Bosznia, Szerbia, Montenegró, Észak-Macedónia és Koszovó) „európai perspektívájának tisztázására" kérte az európai tagállamokat. A térség problémáiról júniusban tervez európai szintű konferenciát Párizs.

A francia elnök a nemzeti szuverenitások megtartásához ismételten az európai szuverenitás megerősítésének fontosságát hangsúlyozta.