Oroszország háborúja Ukrajna ellen tavaly óta egyre véresebb – állítja Valerij Zaluzsnij, az ukrán hadsereg előző főparancsnoka. Az Egyesült Királyságban jelenleg nagykövetként szolgáló Zaluzsnij arról is beszélt, hogy a harcok még 9 évig folytatódhatnak. Kijelentette: ha Kijev tűzszünetet próbál kötni anélkül, hogy kiépítené a jövőbeli védelmi vonalakat, a háború még sokáig elhúzódik. Isten segedelmével 2034-ben ér véget – fűzte hozzá.
A Kreml szóvivőjének legutóbbi nyilatkozata is arra utal, hogy a háború egyhamar nem fejeződik be. Dmitrij Peszkov szerint Moszkva és Kijev elképzelései a rendezésről teljesen ellentétesek egymással, ezért rövid időn belül nem lehet egymáshoz közelíteni azokat.
A fegyveres összecsapások pénteken is folytatódtak. Az orosz erők több ukrán városra mértek csapást drónokkal és rakétákkal. Szumiból és Herszon környékéről robbanásokat jelentettek. Harkivra bombák hullottak, egy személyt megölve, több mint tízet megsebesítve.
Oroszországot ukrán légtámadások érték. Moszkvában közölték: a védelem 105 drónt lőtt le.
Az ukrán erők katonai és logisztikai létesítményeket vettek célba. Donyeckben csapást mértek támaszpontokra és a vasúti infrastruktúrára. A Sztavropol területén található Azot vegyi üzemet is támadták. A komplexumban olyan anyagot is előállítanak, amelyet a hadiipar tüzérségi lőszer gyártásánál használ.
Robbanások voltak Tambov régióban is, ahol valószínűleg egy lőporgyárra csaptak le a drónok. A Dél-Oroszországban működő nyevinnomisszki kőolaj-finomítót is találat érhette.
Washingtonban arról tájékoztattak, hogy újabb, 330 millió dollár értékű katonai eszköz és szolgáltatás eladását hagyták jóvá Kijev számára. Az illetékesek szerint Ukrajna 150 millió dollár értékben számíthat karbantartási és javítási munkákra, valamint tüzérségi járművek pótlására, emellett 180 millió dollár értékű légvédelmi eszközökhöz is hozzájut.
A holland külügyminiszter arról számolt be, hogy hazája és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) 40 másik tagállama független vizsgálatot kezdeményezett a hadifoglyokkal való orosz bánásmód miatt. Caspar Veldkamp szerint az eljárás a foglyokkal szembeni állítólagos kínzások és bántalmazások miatt szükséges. „Az úgynevezett Moszkvai Mechanizmus alkalmazásával Hollandia és partnerei hozzájárulnak az orosz háborús bűncselekmények feltárásához és az elszámoltathatóság megteremtéséhez” – üzente Veldkamp. A Moszkvai Mechanizmus az EBESZ egyik eljárása, amely lehetővé teszi, hogy az emberi jogok és alapvető szabadságjogok súlyos megsértésének gyanúja esetén a tagállamok független szakértői vizsgálatot kezdeményezzenek, akár az érintett ország beleegyezése nélkül is.

Nyitókép: MTI