Szlovénia lett az első volt jugoszláv ország és az ötödik európai állam, ahol törvényesen kérhető az eutanázia. Az új jogszabály értelmében azok a betegek, akiknek állapota elviselhetetlen és gyógyíthatatlan, méltósággal vethetnek véget életüknek. A döntés komoly társadalmi és politikai vitákat váltott ki, miközben a régió többi országa még tiltja az eljárást.
Szlovéniában 2025. július 18-án a parlament elfogadta az eutanáziát legalizáló törvényt, amelyet 50 képviselő támogatott, 34-en ellenezték, hárman pedig tartózkodtak. A jogszabály szerint az eutanázia csak akkor engedélyezett, ha: a beteg állapota elviselhetetlen,
az összes orvosi kezelés kimerült, és nem mentális betegségek okozzák a szenvedést.
A beteg kérésére történő életvégi beavatkozás csak szigorú feltételek mellett hajtható végre. A törvény ugyanakkor nem engedélyezi az ápolók általi segítségnyújtást az eutanázia során.
A Szabadság Mozgalom, amely a kormánykoalíció tagja, szerint az eutanázia legalizálása az emberi méltóságot szolgálja, míg az ellenzéki konzervatív SDS párt szerint a döntés „a halál kultúrájának” térnyerését jelenti, és veszélyezteti a legsebezhetőbbek élethez való jogát.
Szlovénián kívül eddig Spanyolország, Belgium, Luxemburg és Hollandia legalizálta az eutanáziát Európában. A világon még Kanada és Kolumbia ismeri el ezt a jogot. A
Szerbiában az eutanázia bűncselekmény, hat hónaptól öt évig terjedő börtönnel büntethető. Bár 10 éve készült egy tervezet, amely tartalmazta a „méltóságteljes halálhoz való jogot”, a jogszabály soha nem lépett hatályba. Az orvosi kamara, a Szerb Ortodox Egyház és más szakmai szervezetek hevesen ellenzik, etikátlan és a hippokratészi esküvel összeegyeztethetetlen cselekedetként tekintve rá.

Nyitókép: Illusztráció/Pixabay