Többnapos Drina menti látogatása alkalmával Aleksandar Vučić köztársasági elnök vasárnap Loznicán és Krupanjban is meglátogatta a helyi egészségházakat. A többi szerbiai egészségházhoz hasonlóan ezekben is megtartották az ingyenes, a krónikus betegségek megelőzését, illetve felismerését szolgáló vizsgálatokat. Szavai szerint az államvezetés és az állami szervek számára különösen fontos a polgárok egészsége. Kifejtette, a hagyományosan vasárnaponként megrendezett megelőző vizsgálatok révén a polgárok megtudhatják, hogy egészségesek-e, vagy adott esetben időben értesülhetnek arról, ha bizonyos betegség már kialakult, ami megkönnyíti a gyógykezelést. Ha időben diagnosztizálják az adott betegséget, szinte egy településnyi emberéletet meg lehet menteni – hangsúlyozta Vučić.
– Arra számítok, hogy a mai, megelőző vizsgálatokon több tízezer polgár vesz részt országszerte. Csak a mai vizsgálatok több ezer ember életét menthetik meg. A megelőző vizsgálatokkal a polgárok életéért küzdünk, s ennél semmi nem lehet fontosabb. Arra kérek mindenkit, elsősorban a 40 évnél idősebbeket, hogy vegyenek részt a megelőző vizsgálatokon – fogalmazott Vučić, majd minden szerbiai egészségügyi dolgozónak köszönetet mondott lelkiismeretes munkájáért.
A krupanji egészségházban a sajtónak nyilatkozó államelnök a folytatásban a műtétek időben való elvégzésének fontosságáról beszélt, szavai szerint elfogadhatatlan, hogy az embereknek várniuk kell bizonyos vizsgálatok vagy műtétek elvégzésére.
– Nem történhet meg, hogy egyesek 4-5 évig csípő, 3-4 évig térd nélkül éljenek, vagy 1-1,5 évet várjanak a szürkehályog-műtétre. Ezeket és a hasonló műtéteket akkor kell elvégezni, amikor azokra a pácienseknek szükségük van. Szeptember végéig ki kell dolgozni a megoldási tervezetet a kórházi várólisták vonatkozásában. Jövő év június végéig vagy legkésőbb a következő év végéig egyetlen várólistát sem jegyezhetnek az országban. Elég volt a semmittevésből és a nemtörődömségből! – fogalmazott Vučić.
Az új, várhatóan októberben megnyitandó loznicai kórházról szót ejtve Vučić a beruházás korszerűségét méltatta. Értékelése szerint kevés ennyire modern kórház van jelenleg az országban. Josip Broz Tito halálát követően történtek beruházások az egészségügybe, ám mindenhol kórházakat és nagyobb központokat építettek, így volt ez 1986–1988-ig, azt követően azonban szinte semmi nem történt – mondta Vučić. Hozzátette, az említett időszakban nemcsak a pénz, hanem az odafigyelés is hiányzott, jelenleg mindkettőből van elég. Hozzátette, az országban az egészségügyi intézmények mindenhol beruházásra számíthatnak.
Nem ez az első alkalom, hogy az államvezetés képviselői a kórházi várólisták megszüntetését tűzik zászlajukra, a téma évek óta visszatér a közbeszédbe. Két évvel ezelőtt Sanja Radojević Škodrić, a Köztársasági Egészségbiztosítási Alap (RFZO) igazgatója a műtéteket elvégző orvosok kiegészítő munkájában látta a megoldást, akkor azt nyilatkozta a sajtónak, hogy a vonatkozó terv már el is készült. Az idén januárban a RFZO magánalapítású intézményekkel írt alá szerződést a szürkehályog-műtét és a mesterséges megtermékenyítés – ennek vonatkozásában nincsenek várólisták – elvégzéséről állami költségen. Az intézmény honlapján minden szerbiai intézmény vonatkozásában megtekinthető a különböző műtétek és vizsgálatok tekintetében aktuális várólista (rfzo.rs/index.php/osiguranalica/listecekanja/pregled-lista-cekanja). Hagyományosan a csípőízületi endoprotézis beültetésére és a térdműtétek elvégzésére kell a legtöbbet, olykor éveket várni.
Nyitókép: A Vajdasági Klinikai Központ (Dávid Csilla archív felvétele)