2025. augusztus 14., csütörtök

Jéggel és kövekkel dobálóztak

Verbászon és Palánkán is megsérült több polgár és rendőr is

Súlyos összetűzés történt kedden este, illetve szerdán hajnalban Verbászon és Palánkán az összegyűlt tüntetők és a Szerb Haladó Párt tagjai és szimpatizánsai között. Mint arról a jelenlévők beszámoltak, az SZHP párthelyiségei előtt összegyűltek pirotechnikai eszközökkel, kövekkel, fagyott vizespalackokkal és más tárgyakkal dobálták meg a tüntetőket, akik maguk sem maradtak adósak, visszadobták ezeket a tárgyakat. A két csoportot rendőrök próbálták elválasztani, több polgár is megsérült. Dragan Vasiljević rendőrfőnök kiemelte, tegnap 16 rendőr és több mint 50 polgár sérült meg.

Médiabeszámolók szerint a kedden este 10 óra előtt kezdődött dobálózásban több polgár is megsérült. A konfliktusnak a rendőrök vetettek véget, amikor az SZHP tagjait és szimpatizánsait visszaszorították, illetve a polgárokat is eltávolították a párt székháza közeléből. Élőfalat álltak a polgárok és a haladók közé, és erősítés érkezett a tüntetés szétverésére. A feszültség csak reggel 6 körül csendesedett el.

Ám nemcsak Verbászon, hanem Palánkán is, szinte ugyanebben az időben került sor összetűzésre.

A polgárok látva a verbászi és palánkai történéseket, Újvidéken és Belgrádban is az SZHP székháza előtt gyűltek össze, így támogatva a két vajdasági kisvárosban tüntetőket.

Az eset kapcsán Miloš Vučević, az SZHP elnöke tegnap kiemelte, hogy a párthelyiségeik megtámadását hónapokkal korábban készítették elő. Szavai szerint a blokádolók erőszakgyakorlásáról van szó, hiszen a polgárokra és a rendőrökre, azokra támadtak, akik nem osztják a véleményüket. A tegnapi sajtótájékoztatóján kiemelte, több tíz ember sérült meg Palánkán, Verbászon, Újvidéken, amikor összetűzés történt az SZHP-irodák előtt, több rendőr is megsérült.

Vučević undorítónak nevezte, hogy a mecénások médiájában hetek, hónapok óta arról számolnak be, a polgárok azok, akik botokat, köveket hordanak, és mások otthona előtt és párthelyisége előtt tüntetnek, ugyanakkor erőszakoskodónak és gazembereknek nevezik azokat, akik otthonaikat, házaikat és párthelyiségeiket szeretnék megvédeni. Mint mondta, borzalmas az, ami Verbászon és Palánként történt, ahonnan futótűzként terjedt el, hogy Nišben, Belgrádban, Újvidéken és Kragujevacon is támadás érje a párthelyiségeiket. Ő lincshangulatról beszélt a párttagságuk ellen.

Adrijana Mesarović gazdasági miniszter tegnap határozottan elítélte az esti kegyetlenkedést és a Szerb Haladó Párt újvidéki székháza elleni támadást. Szerinte szervezett erőszakról van szó, amely az SZHP tagjai és minden olyan polgár ellen irányult, aki hisz Szerbia békéjében, stabilitásában és fejlődésében.

Az ellenzék az események kapcsán a rendőri reakciót ítélte el. Miroslav Aleksić, a Szerbiai Népi Mozgalom elnöke Aleksandar Vučić államfőt szólította fel tegnap arra, hogy állítsa le ezt a folyamatot, még mielőtt valaki áldozatul esik. Aris Movsesijan, a Szabad Polgárok Mozgalmának alelnöke szerint a rendőrség ahelyett, hogy a törvények és a polgárok védelmére kelt volna, egy párt oldalára állt. Verbászon és Palánkán is – szavai szerint – élőfalat álltak, ahelyett hogy megakadályozták volna az erőszakot.

A Szabadság és Igazságosság Pártja közleményében kiemelte, a rendőrség reakciója csak azt bizonyította, hogy Szerbiában már nem léteznek intézmények, a Demokrata Párt közleményében pedig azt üzente, nem engedi meg, hogy polgárháború törjön ki.

Magyar ember Magyar Szót érdemel