Egyetemista kávézással, a 16 perces néma csenddel, beszédekkel, transzparenskészítéssel – a legjobbakat díjjal tervezték jutalmazni az esti órákban – és filmvetítéssel folytatódott tegnap Nišben az egyetem, valamint a rektorátus épületének blokádja. Egy nappal korábban Dimitrije Prokopović egyetemista úgy nyilatkozott, hogy a rektortól és a karok dékánjaitól az egyetemista munkacsoport kidolgozta eszmerendszer aláírását és végrehajtását követelik. Hozzátette, amíg ez nem valósul meg, addig a felsőoktatási intézmények épületei a hallgatóké maradnak.
A szóban forgó dokumentumban egyebek mellett az áll, hogy a rektornak és a dékánoknak nincsen felhatalmazása az egyetemisták követeléseiről, azok teljesítéséről, a karok zárlatának a feloldásáról vagy a blokád jellegének a módosításáról tárgyalni. A dokumentum elfogadásával az annak kitételeibe foglalt követelések a Niši Egyetem az államvezetést megszólító követeléseivé válnának. A hallgatók arra köteleznék az intézményt, hogy egyebek mellett az alábbi kérdéseket tegye fel a köztársasági vezetésnek: Mikor tervezik megkezdeni a párbeszédet a karokat zárlat alatt tartó hallgatókkal? Tervben van-e olyan jogszabály-módosítás, amely lehetővé tenné a felvételi vizsga megtartása nélküli beiratkozást a majdani elsősök számára? Mikor kezdődik meg a következő egyetemi tanév? A beiratkozás vonatkozásában a következő évfolyamra tervezik-e csökkenteni az európai pontátviteli rendszerben az állami költségen való beiratkozás tekintetében meghatározott pontokat, vagy esetleg eme feltétel eltörlését? Terveznek-e engedményeket tenni a diákhitelek, az ösztöndíjak és a kollégiumi elhelyezés tekintetében?
A niši hallgatók az újvidéki, a Szerbia alkotmányos rendje és biztonsága elleni bűncselekmények előkészítésével terhelt, két hónapja előzetes letartóztatásban fogva tartott 3 aktivista szabadon bocsátását is követelik. Ugyanakkor az említettek tekintetében tegnap az eljáró bíróság meghosszabbította a fogva tartást.
Közben a Belgrádi Egyetem Szervezéstudományi Karának hallgatói is az utcán gyülekeztek, így tiltakozva a kibővített rektori kollégium a felsőoktatási intézményekben kialakult válságból való kilábalást és az oktatás legalább részleges folytatását elősegítő javaslata ellen.

Nyitókép: A szombati niši egyetemista tüntetés (Beta archív)