Az előkészítés alatt álló új közúti közlekedésbiztonsági törvény várhatóan szigorúbb ellenőrzéseket, okos technológiákat és a közlekedés valamennyi résztvevőjének egyértelműbb felelősségvállalását vezeti be.
A statisztikák szerint Szerbiában évente mintegy 500 ember hal meg az utakon, havonta pedig egy gyermek is – írja az Euronews Serbia. Ezek az adatok arra késztették a szakértőket, hogy szigorítsák a közlekedési szabályokat. Tavaly Szerbiában 1200 gépjárművezető vesztette el a jogosítványát, és aggasztó, hogy köztük 30 százalékuk próbaidejű jogosítvánnyal rendelkezett. Az új közúti közlekedésbiztonsági törvény olyan változásokat vezet be, amelyek különösen erre a csoportra vonatkoznak – a kockázatok csökkentése és a fiatal vezetők felelősségtudatának növelése érdekében.
A törvény várhatóan az év közepén kerül a parlament képviselői elé. Eközben a bejelentett módosítások már számos reakciót váltottak ki, mivel konkrét változásokat hoznak, amelyeket az ország szinte minden járművezetője érezni fog – legyen szó akár a frissen vizsgázó fiatalokról, akár az évtizedek óta volánnál ülő tapasztalt sofőrökről.
A közúti közlekedésbiztonsági törvény öt jelentősebb módosítást irányoz elő.
Ezek egyike a kezdő járművezetőket érint. A jövőben a fiatal, kezdő vezetők a jelenlegi próbaidejű jogosítvány helyett egy szabványos jogosítványt kapnak, amely tartalmaz egy speciális kódot. Ez a kód bizonyos korlátozásokat jelöl majd ki a kezdő gépjárművezetők számára. Az egyik legfontosabb előnye ennek a változásnak, hogy a fiatal sofőrök így külföldön is vezethetnek, ami a korábbi próbaidejű engedéllyel nem volt lehetséges. Emellett a törvénytervezet a kezdő vezetők felelősségtudatának növelését célozza, ezért felmerült a korábbi 23:00–06:00 közötti vezetési tilalom éjfél és reggel 5 óra közötti időszakra való módosítása, valamint a vezethető járművek maximális teljesítményének 80 kW-ban való korlátozása is.
Az ittas vezetés elleni küzdelem is kiemelt szerepet kap az új törvényben. Már most is van zéró tolerancia bizonyos járművezetői csoportokra (pl. kezdő, és hivatásos sofőrök), de ezt a kört valószínűleg kiterjesztik más kategóriákra is. Emellett komolyan fontolgatják az alkoholzárak (alko-blokkolók) bevezetését is. Ezek olyan eszközök, amelyek megakadályozzák a jármű beindítását, ha a vezető leheletében alkoholt észlelnek.
A tervek szerint a jövőben véglegesen elkobozhatják azoknak a járműveit, akik többször is súlyosan vétenek a közlekedési szabályok ellen. Ennek az intézkedésnek a fő célja, hogy a legveszélyesebb, többszörös szabálysértőket kizárják a forgalomból, ezáltal növelve a közúti közlekedés biztonságát. Jelenleg vizsgálják annak a részletes szabályozását, hogy pontosan milyen feltételek mellett kerülhet sor a jármű végleges elkobzására.
A törvény várhatóan előirányozza az alkoholzárak kötelező bevezetését bizonyos járművekbe, például tömegközlekedési járművek esetén. Ezek olyan intelligens eszközök, amelyek megakadályozzák az autó, teherautó vagy busz elindítását, ha a vezető alkohol befolyása alatt áll. Bár egyes cégek már most is használják ezt a technológiát a korábban ittas vezetésen kapott alkalmazottaik esetében, az új szabályozás kötelezővé teheti a használatukat minden olyan vezető számára, aki korábban ilyen jellegű szabálysértést követett el.
Az új törvény értelmében okos, mesterséges intelligenciával rendelkező kamerákat telepítenek majd az utakra. Ezek a kamerák képesek lesznek automatikusan felismerni a leggyakoribb közlekedési szabálysértéseket, mint például a piroson való áthaladást, a sebesség túllépését és a vezetés közbeni mobiltelefon-használatot. A rendszer összekapcsolódik a központi adatbázisokkal, ami jelentősen felgyorsítja a büntetések kiállításának és kézbesítésének folyamatát a szabálysértő vezetők számára.
Zlatko Belencan, a Közlekedési Rendőrség igazgatóhelyettese szerint ez nagyon hamar megtörténik. Emellett bevezetnének digitális vezetői dossziét, jutalmaznák a balesetmentes vezetőket, és mobil műszaki vizsgálóállomásokat állítanának fel.

Nyitókép: Ótos András illusztrációja