A szerbiai ügyészségnek kötelezően el kell járnia az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) a hangfegyverekről szóló ideiglenes intézkedése alapján, és ez akkor tehető meg, ha kivizsgálják azok használatát – fogalmazott tegnapi sajtótájékoztatóján Tanasije Marinković, a Belgrádi Egyetem Jogtudományi Karának rendes professzora, az újvidéki védőtetőomlás vizsgálóbizottságának képviselője. – Ügyészségünknek feltétlenül el kell járnia az európai bíróság ezen ideiglenes intézkedése alapján. Ennek egyetlen módja, ha kivizsgálják, mi történt valójában március 15-én. Ezt az eljárást komolyan kell venni – mondta Marinković az újvidéki vasútállomás védőtetőjének leomlásával foglalkozó vizsgálóbizottság tegnapi sajtótájékoztatóján. Előzőleg az EJEB ideiglenes intézkedést hozott a hangfegyverek lehetséges szerbiai használatáról, ez a rendelkezés pedig kötelező érvényű Szerbiára nézve az Emberi Jogok Európai Egyezménye alapján. A bíróság kimondta, sem a hatóságok, sem harmadik felek nem használhatnak ilyen eszközöket. A bíróság nem állapította meg, hogy az állam valóban használta-e ezt a fegyvert, mivel ez ideiglenes intézkedés, nem pedig beadvány, amelyet a szakértők szerint a civil szervezetek ezt követően nyújtanak be a bíróságnak.
Marinković hangsúlyozta, hogy a március 15-i események kivizsgálása mellett fel kell függeszteni minden eljárást azon polgárok ellen, akik alkotmányos jogukkal élve, a véleménynyilvánítás szabadságát gyakorolva vesznek részt a nyilvános vitákban. A jogászprofesszor kiemelte, hogy Nenad Stefanovićnak, a belgrádi Felső Ügyészség főügyészének „vissza kell térnie az alkotmány és a törvények keretei közé”.
– Tisztában vagyunk azzal, hogy az ideiglenes intézkedés nem tér ki arra, használtak-e ilyen fegyvert, vagy sem, de ahol füst van, ott tűz is van. Teljesen világos, hogy az európai bíróság nem hozta volna meg ezt az intézkedést, amely valóban precedensértékű a gyakorlatában, ha maga nem lett volna meggyőződve arról, hogy ilyen fegyvert használtak, vagyis hatóságainknak komolyan ki kell vizsgálnia ezt az ügyet is – magyarázta Marinković.
Arra a kérdésre, hogy mit gondol az orosz FSZB titkosszolgálat hangfegyverek használatáról szóló jelentéséről, és arról, hogy ki jogosult külföldi szolgálat segítségét kérni, Marinković azt válaszolta, hogy a nyomozásokat az elnöki hivatal diktálja, ott gyártják a valótlanságokat is. – A belgrádi Felső Ügyészség ezekben az ügyekben nem a Szerb Köztársaság szerveként, hanem az Informer médiaház szerveként viselkedik, amely maga is az államfő szócsöve – mondta a vizsgálóbizottság tagja.
Vida Petrović Škero, a Legfelsőbb Bíróság korábbi elnöke, aki szintén részt vett a sajtótájékoztatón, elmondta, kizárólag az eljárást vezető illetékes ügyész kérheti külföldi szolgálatok részvételét a nyomozásban, és az eddig rendelkezésre álló információk szerint az ügyész ezt nem kérte.

Nyitókép: A vizsgálóbizottság tegnapi sajtótájékoztatója: Vida Petrović Škero, Vesna Rakić Vodinelić és Tanasije Marinković (Fotó: Beta)