2024. május 9., csütörtök

Tüntetés a pravoszláv karácsony után

Marinika Tepić és társai felhagytak az éhségsztrájkkal

Az ellenzéki Szabadság és Igazságosság Pártjának (SZIP) három parlamenti képviselője: Marinika Tepić, Jelena Milošević és Branko Miljuš, akik a december 17-i választásokat követően éhségsztrájkba kezdtek, felhagytak e radikális tüntetésmóddal és a szilvesztert családjukkal töltötték. Erről Dragan Đilas, a SZIP elnöke számolt be vasárnap este a Nova S televízió hírműsorában. Akkor azt is bejelentette, hogy a tüntetések a pravoszláv karácsony után folytatódnak.

Đilas beszámolt arról, hogy Marinika Tepićet, aki a legtovább éhségsztrájkolt (december 18-tól nem evett és jelentősen legyengült), Újvidékre szállították, ahol ő is, de a többi hozzá csatlakozó párttársa is orvosi felügyelet alá került, hogy fokozatosan szoktassák vissza őket az étkezésre. Az ellenzéki pártelnök elmondása szerint az orvos azt mondta, Tepić egészsége nincs veszélyben.

Đilas elmondta, hogy párttársai szombaton este hagytak fel az éhségsztrájkkal, de a december 17-i választásokon történt szabálytalanságok miatt indított tüntetés folytatódni fog, nem tudják elismerni az elcsalt választások eredményét. Demokratikus eszközökkel akarnak érvényt szerezni az igazuknak. Kiemelte, három területen küzdenek majd. Folytatódnak a tüntetések, mégpedig a pravoszláv karácsony után, de akkor már nem vonulnak mindennap az utcákra. Az intézményeken keresztül is harcolni terveznek, és a nemzetközi közösség támogatására is számítanak. Đilas olyan külföldi közvetítők érkezésére számít, akik a választásokat figyelemmel kísérő missziók jelentései alapján segíteni próbálnak majd a választások utáni válság áthidalásában. Szerinte a belgrádi képviselő-testületben nem áll fel a hatalom, ő arra számít, hogy Belgrádban megismétlik az önkormányzati választásokat.

ÉHEZÉSSEL A MIGRÁLÓ SZAVAZÓK ELLEN

Tepić, Milošević és Miljuš a Köztársasági Választási Bizottság épületében éhségsztrájkolt. Tepić szombaton, december 30-án szólt a Belgrád utcáin összegyűltekhez s ezt követően beszállították a kórházba. Jelena Milošević is orvosi ajánlásra hagyott fel az éhezéssel, Branko Miljuš pedig szintén orvosi, majd otthoni ápolásra szorult. A Szabadság és Igazságosság Pártjának politikusaihoz csatlakozott Janko Veselinović és Danijel Grujić. Szintén orvosi ajánlásra december 28-án felfüggesztették az éhségsztrájkot, egy nappal korábban pedig így tett Željko Veselinović is, a Sloga Egyesült Szakszervezetek elnöke – közölte a Szabad Európa Rádió.

Az ellenzék egy része a Szerb Haladó Pártot azzal vádolja, hogy elcsalta a december 17-i választásokat, többek között fiktív szavazók átjelentkezésével Szerbia más területeiről Belgrádban, illetve több külföldi szavazót is fővárosi címre jelentettek be. Ezért kezdtek tüntetni.

A szavazás szabályszerűségével kapcsolatban kétségeit fejezte ki az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR) is. December 18-án súlyos szabálytalanságokról számolt be, a közjavakkal való visszaélésről, arról, hogy a médiában Aleksandar Vučić dominált a kampány idején, negatív kampány folyt, amelynek a középpontjában a félelemkeltés állt.

A CRTA megfigyelő missziója beszámolt arról, hogy a választások napján szervezett migrációra volt példa, amely befolyásolta a belgrádi helyhatósági választásokat. Egyébként a választások napján a fővárosba szervezetten érkezett szavazókról több média is beszámolt.

Az Európai Parlament képviselői is arra szólították fel az illetékeseket, hogy vizsgálják felül a bejelentett szabálytalanságokat. Az Egyesült Államok szintúgy arra szólította fel az országot, hogy vizsgálják felül a nemzetközi felügyelők által említett rendellenességeket.

Aleksandar Vučić államfő az év végi médiainterjújában viszont arra mutatott rá, hogy a tüntetések csak kárt okoznak az országnak, az utcai felvonulások kiesést a főváros turizmusának és a vendéglátóiparnak, ráadásul a tüntetők megrongálták a belgrádi városháza épületét is. Az N1 cáfolta, hogy az idegenforgalom kárt szenvedett volna, információik szerint a vendéglátóipari létesítmények szilveszterkor megteltek, számos országból érkeztek turisták.

RENDŐRI TÚLKAPÁS?

Arról pedig, ahogyan viselkedett a rendőrség a december 24-i tüntetés résztvevőinek szétoszlatásakor, a rögzített incidensekre eddig nem reagált se a kormány, se a MUP, se a független intézmények képviselői. A civil szervezetek, köztük a Belgrádi Emberi Jogi Központ, illetve a CRTA emlékeztet, hogy vannak olyan videók, amelyek bizonyítékként szolgálnak a polgárok elleni rendőri erőszakról. A Emberi Jogi Jogászok Bizottsága (YUKOM) követeli, hogy az ügyészség, valamint az ombudsman sürgősen vegye górcső alá, hogy ebben az esetben történt-e rendőri túlkapás – közölte az N1.

Nyitókép: Szabadság és Igazságosság Pártja