2024. május 9., csütörtök

Alkatrészhiány vagy szervezetlenség?

Az Air Serbia több járatot mondott le a hétvégén, és a jelek szerint nem ez volt az utolsó eset – Útjára indult a Belgrád–Ohrid járat

Amíg egyes hírek arról számolnak be, hogy az Air Serbia járatokat mond le, sőt maga a repülőtársaság is közleményt adott, ki hogy döntését különböző okok indokolják, a légitársaság közzétette, hogy tegnap útjára indította az első repülőjét a Belgrád és Ohrid közti idényjáraton. Ez hetente négyszer (hétfőn, szerdán, pénteken és szombaton) közlekedik majd.

Az Air Serbia az elmúlt, valamivel kevesebb mint egy év alatt jelentősen megnövelte járatai számát. Csak az idén 20 európai, észak-amerikai, ázsiai és afrikai várossal bővítette kínálatát.

Vasárnap ugyanakkor 6 járatot mondott le Athén, Bécs, Stuttgart, Salzburg, Prága és Szaloniki felé. A légitársaság közleménye szerint ezt számos kedvezőtlen tényező együttes hatása váltotta ki, ugyanis bizonyos gépek még nem kerültek a társaság flottájába, miközben több repülőt kivontak a forgalomból az alkatrész-ellátási lánc lassulása miatt. Közleményében arra is felhívja a figyelmet, hogy egyes repülőterek jelentős munkaerő-hiánnyal küzdenek, így csökkent kapacitással működnek, eközben a kedvezőtlen időjárási viszonyok is nehezítik a munkájukat. Az illetékesek bejelentették, az Air Serbia a következő időszakban kénytelen átszervezni és optimalizálni a célhálózatát, ezért arra kérik az utasokat, hogy folyamatosan ellenőrizzék az esetleges módosításokat a légitársaság honlapján.

A Tango Six szakportál, elemezve a felhozott indokokat rámutat arra, hogy ebben az esetben a légitársaság felkészületlenségéről lehet szó. Nem számolt azzal, hogy a Covid-járvány után ilyen nagy mértékben megnő az érdeklődés a repülőutak iránt. Kiemelték, a Nikola Tesla repülőtér a májust működése legjobb hónapjának kiáltotta ki, ugyanis több mint 640 ezer utasnak nyújtott szolgáltatást, ami 34 százalékkal több a múlt év májusinál és 28 százalékkal meghaladja a 2019-es, járvány előtti évit. Az Air Serbia is szinte havonta számolt be újabbnál újabb rekordokról, ugyanis a légitársaság január és május között több mint 1,2 millió utast szállított. A múlt hónapban 83 százalékkal több utasa volt, mint a múlt év májusában, és 66 százalékkal több, mint 2019 májusában. Mindeközben 70 százalékkal növelte járatainak számát. Az internetes portál szerint az idei terveit a kapacitások teljes igénybevételével tervezte.

Az Air Serbia jelenleg tíz A319-es, három A320-as, öt ATR72-600-as és két A330-as repülővel rendelkezik. Más légitársaságtól bérel további négyet, és várhatóan a héten lép a flottába még három bérrepülő (késve), amit a nyári hónapokban használ. A vártnál nagyobb problémát jelent a repülőgépek karbantartása, és ezt a portál az Air Serbia és a Jat Tehnika vállalat közötti rossz viszonnyal magyarázza, illetve a pótalkatrészek leszállításának gondjaival. Egyrészt a járvány, majd az orosz–ukrán konfliktus miatt lassult le az alkatrészek leszállítása. A világ repülőterein mutatkozó alkalmazotthiány pedig huzamosabb ideje okoz problémát a légi közlekedésben.

Alen Šćuric repülési szakértő az N1 televíziónak nyilatkozva aggodalmának adott hangot, hogy ha már most a légitársaság járatokat mond le, mi lesz júliusban, amikor megnő a forgalom. A légitársaság által felhozott indokokat ugyan valósnak tartja, ám hangsúlyozta, hogy ezek egyike sem új keletű, a légitársaság eddig is ezek ismeretében működött. Ezért nem tartja elfogadhatónak a vállalat indokait. Mint mondta, a késések és a járatok lemondása még márciusban megkezdődött. Ez ront a légitársaság ázsióján, hiszen az utasoknak a pontosság és megbízhatóság a legfontosabb. Rámutatott, a nagy légitársaságok, így a Lufthansa, az American, a Delta és a United hónapokkal korábban lemondott több ezer járatot, az Air Serbia viszont nem reagált időben a változásokra.

Nyitókép: Miközben állítólag alkatrészhiánnyal küszködik a hazai légitársaság, az idén több mint 20 desztinációval bővítette kínálatát. Tegnaptól Ohridba is rendszeres idényjáratot indított