Amennyiben jóváhagyják a munkatörvény módosítására irányuló kezdeményezést, Szerbiában azok, akik szeretnék, 70 éves korukig halaszthatják a nyugdíjba vonulást.
Elfogadható-e mindkét fél számára – az alkalmazott és a munkáltató – a munkatörvény módosítására irányuló új javaslat? Erről beszélgetett a Prva televízió kamerái előtt a Slobodan Đinović, a Szerbiai Munkaadók Uniójának és Duško Vuković, a Szerbiai Önálló Szakszervezeteknek a képviselői.
Több probléma is felmerül az új javaslat kapcsán – nyilatkozta Slobodan Đinović.
– Európában 2010-ben érte el a csúcspontot, a csaknem 320 milliót, a munkaképes személyek száma. Azóta folyamatosan csökken a számuk, ami azt jelenti, hogy a népesség fogy, és egyre idősebb, ezért a munkaképes kor is valószínűleg növekedni fog. Másrészt a nyugdíjalapok pénzügyi gondokkal küszködnek, és felmerül a kérdés, hogy az egyre kevesebb munkavállaló el tudja-e tartani a nyugdíjasokat, akiknek száma egyre növekszik – mondta Đinović.
Duško Vuković, a Szerbiai Önálló Szakszervezetek alelnöke nem ért egyet azzal, hogy az alkalmazottak 65. életévük után is dolgozzanak.
– Az igény szerinti, 70 éves korig kitolódó nyugdíjkorhatár valamiképpen mégis ellehetetlenítené a fiatalok munkába állását. Úgy gondolom, hogy nem áll az az érv, miszerint a tapasztalatok átadása szempontjából fontos volna az idősebb munkatárs jelenléte. A 65 évnél idősebb munkások valóban jelentős tapasztalatokkal rendelkeznek, de az 50 és 65 év közötti alkalmazottak is kellőképpen tudnának foglalkozni fiatalabb munkatársaikkal. Lenne elég idejük arra, hogy megosszák tudásukat a 20, 25 és 30 éves kollégáikkal. Nem értek egyet abban, hogy 65 évnél idősebbnek kell lenni ahhoz, hogy érvényesíteni lehessen a jártasságot – ecsetelte Vuković. Hozzátette, hogy szerbiai férfiak átlagéletkora 71,6, a nőké pedig 75 év.
