2024. április 30., kedd

Esélyegyenlőség a romáknak is

Megkönnyítik a kiszolgáltatott csoportok foglalkoztatására irányuló intézkedések végrehajtását

A Tartományi Gazdasági és Idegenforgalmi Titkárság, a Német Nemzetközi Együttműködési Ügynökség (GIZ) és a Roma Inklúziós Iroda közös projektjeként valósul meg a Romák és más marginalizált csoportok befogadása Szerbiában elnevezésű program. Az együttműködésről szóló szándéknyilatkozatot a felek tegnap írták alá. A programot az emberi, kisebbségjogi és társadalmi párbeszéd minisztériumával valósul meg. A projektum célja, hogy megkönnyítse a roma férfiak és nők, illetve más kiszolgáltatott csoportok foglalkoztatására irányuló intézkedések végrehajtását Vajdaságban, valamint az intézmény keretében megvalósuló egyéb szolgáltatások javítása a kiszolgáltatott csoportok társadalmi befogadása terén. Szerbia-szerte több mint 2000 sikeres felhasználó vesz részt a programban.

– A tartományi kormánnyal közösen az elmúlt években sokat tettünk azért, hogy javítsuk a vajdasági romák életkörülményeit, de ez egy folyamat. Minden olyan programot támogatunk, amelyek hozzájárulnak a roma nemzeti kisebbség és a Vajdaságban élő összes többi nemzeti kisebbség helyzetének előremozdításához. Egy olyan rendszer kiépítésén és fenntartásán kell dolgozni, amely nem nyomja el a lakosság kiszolgáltatott kategóriáit, hanem esélyegyenlőséget biztosít számukra a társadalom minden területén, különösen a foglalkoztatás és az oktatás területén – emelte ki dr. Nenad Ivanišević tartomány gazdasági és idegenforgalmi titkár.

Hozzátette, a roma férfiak és nők a program révén a rendszer és a munkaerőpiac részévé váltak, meggyőződése, hogy ez az egyetlen módja annak, hogy segítséget és támogatást nyújtsunk a rászorulóknak.

– A roma befogadás olyan dolog, amelynek érdekében elkötelezettek vagyunk. Ennek bizonyítéka a tartományi kormány és a GIZ közötti együttműködést meghatározó dokumentum aláírása. Szerbia egyértelmű üzenetet küld roma polgártársaink problémáinak felismerésére. Ismerjük a probléma megoldásának módjait, és nagyon odaadóan dolgozunk rajta – hangsúlyozta Ninoslav Jovanović, az emberi, kisebbségjogi és a társadalmi párbeszéd minisztériumának államtitkára.

Ivanišević a szerződések aláírása után kiosztotta a bizonyítványokat azoknak a résztvevőknek, akik sikeresen elvégezték az újvidéki Szakmai és Munkaügyi Képzési Oktatási Központ tanfolyamait.

Aleksandar N. Asonja, az oktatási központ igazgatója elmondta, a Roma Diákok Szövetségével együttműködve a képzések három hónapig tartottak.
Ljiljana Mihajlović, a Roma Inklúziós Iroda vezetője szerint az aláírt megállapodás növeli a roma férfiak és nők, valamint más vajdasági marginalizált csoportok tevékenységeinek intenzitását és fokozza a társadalmi befogadásukat.

Az eseményen részt vett a romák és más marginalizálódott csoportok befogadására irányuló program vezetője Aleksandra Dimić Ugrinaj is.