2024. május 18., szombat

Tonnaszámra dobáljuk az élelmet, miközben valakinek nincs mit ennie

Az élelmiszer-pazarlás világszintű járvánnyá nőtte ki magát. Emiatt a megtermelt élelmiszerek 30 százaléka a kukában végzi, tudósít a 021.rs hírportál. Az Életszínvonal fellendítéséért felelős központ adatai alapján Szerbiában lakosonként 35 kilogramm élelem kerül a szemétbe évente, aminek értéke megközelíti a 10.000 dinárt. Másrészt közel fél millió polgár él az országban a szegénység peremén, akik napi szinten nem tudnak megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékhoz jutni.

Az Élelmiszerbank már 10 és fél éve küzd azért, hogy minél kevesebb élelmet dobjanak ki a polgárok, és minél többet osszanak szét. Havonta 100 tonna élelmet gyűjtenek be, amelyből 60-70 tonna gyümölcs és zöldség, ezek főleg a nagyobb vállalatoktól érkeznek. A rászorulók listáját a Covid is nagyban befolyásolta.

Az adományozók sora hosszabb lenne, és talán az adományok is nagyobbak lennének, ha más lenne a szabályozás. Az élelmiszerbiztonsági törvény mellett módosítani kell az élelmiszer adományozási adó megfizetésére vonatkozó szabályokat is.

Az adatok azt mutatják, hogy évi szinten leginkább a kenyeret dobjuk ki, kb. 10,18 kg-t, húst 7,18 kg-t, tejet 6,74 litert. Emellett az adatok arra is rámutatnak, hogy kevesebb gyümölcsöt és zöldséget dobunk el, 5,7 kg-t, illetve 5,33 kilót.