Helyszíni tudósítás
Szerbia Európai Unióba való belépéséről, a magyar–szerb kapcsolatok jelentőségéről, a vajdasági magyarság helyzetéről, az elvándorlás megfékezésének lehetőségeiről, Szerbia demográfiai kilátásairól, a népességfogyás következményeiről is szó esett azon a beszélgetésen, amelyen Kovács Elvira, a szerbiai képviselőház alelnöke, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökségi tagja, valamint Bunford Zsolt, nyugat-balkáni miniszterelnöki megbízott cserélt eszmét a 34. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor Milyen jövő vár a Nyugat-Balkánra? című fórumán.
Bunford Zsolt hangsúlyozta, a Balkán jövője mindannyiunkat érintő kérdés.
– Magyarország számára kiemelt külpolitikai, nemzetbiztonsági és nemzetpolitikai érdek a Balkán. De mi várhat rá a következő években? A legoptimistább forgatókönyv szerint a térség országai hamarosan csatlakoznak az Európai Unióhoz. A valóság azonban ennél jóval bonyolultabb, hiszen ha megnézzük, hol tart jelenleg az integrációja, kevésbé lehetünk optimisták. Ez egyre inkább türelmetlenséget szül, a térség országai pedig kezdik elveszíteni a hitüket abban, hogy az Unió komolyan veszi őket – mondta a nyugat-balkáni miniszterelnöki megbízott, melyre Kovács Elvira a következőképp reagált: Szerbia már újabb klasztert is megnyithatott volna, ám amióta dúl az orosz–ukrán háború, és Szerbia kitartóan ellenáll az Oroszország elleni szankciók bevezetésének, ez a legnagyobb akadálya annak, hogy a szerbeket komolyan vegyék Brüsszelben. Emellett újabbnál újabb problémák is jelentkeznek, és az országban már hónapok óta uralkodó helyzet sem könnyíti meg a vállalt kötelezettségek teljesítését – emelte ki a szerbiai képviselőház alelnöke.
Bunford Zsolt aláhúzta, Magyarország számára Szerbia kiemelt stratégiai partner. Hozzátette, a magyar–szerb kapcsolatok soha nem látott mértékben erősödtek, és fontos céljuk, hogy ezt ne csak politikai és gazdasági téren, hanem kulturális és emberi kapcsolatok szintjén is tovább mélyítsék. Mint mondta, Szerbia nélkül az EU nem lehet teljes, ezért elemi érdekük a szerbiai csatlakozási folyamat előmozdítása.
Kovács Elvira a vajdasági magyarság helyzetéről is beszélt, és kifejtette, a gazdaságfejlesztési program, a házvásárlási pályázat, a kis- és közepes vállalkozások támogatásai az elmúlt időszakban sokak számára tették vonzóbbá az itthon maradást, sőt megannyi korábbi elvándorló tért vissza külföldről, hiszen Szerbiában ma már megéri magyarnak lenni. Hozzáfűzte továbbá, hogy a Magyar Nemzeti Tanács bővített ösztöndíjprogramjai az egyetemistáknak nyújtanak hatalmas segítséget, hiszen az a cél, hogy a fiatalok ne kényszerüljenek arra, hogy elhagyják a szülőföldjüket, hanem helyben találjanak biztos megélhetést.
Az eseményen részt vett Dobó István, a VMSZ tartományi képviselője és a VMSZ Ifjúsági Fórumának tagja is.

Nyitókép: Bunford Zsolt és Kovács Elvira (Ótos András felvétele