Negyvenöt évvel ezelőtt ezen a napon hunyt el Josip Broz Tito (88), a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság elnöke, a Jugoszláv Kommunisták Szövetségének vezetője, a Jugoszláv Néphadsereg főparancsnoka és az El nem Kötelezettek Mozgalmának egyik alapítója.
Tito 1892 májusában született Kumrovecen, egy településen a mai horvát–szlovén határ közelében. Hivatalos születésnapjaként május 25-ét tartották számon – ezt az Ifjúság Napjává nyilvánították, és ezen a napon érkeztek fiatalok váltófutásban Belgrádba, hogy tisztelegjenek előtte.
Kevesebb mint 35 évig állt a hat köztársaságból álló jugoszláv szövetségi állam élén. Kivezette Jugoszláviát a keleti blokkból, és reformokat vezetett be, amelyek révén a háború után lerombolt, szegény ország közepesen fejlett állammá vált, korszerű oktatási és szociális rendszerrel.
Tito hatalmas népszerűségnek örvendett a lakosság körében. Egy viszonylag kis, mintegy 20 millió lakosú ország államfőjeként meghatározó szereplője lett a nemzetközi politikának: befolyásos, népszerű és szívesen látott vendég volt a világ nagyhatalmainak központjaiban Londontól és Washingtontól Moszkván át Újdelhiig.
Tito 1980. május 4-én hunyt el a ljubljanai klinikai központban. Holttestét a híres Kék vonat szállította Belgrádba, miközben útja mentén több százezer ember rótta le tiszteletét.
Temetésén több mint 200 közéleti személyiség vett részt a világ minden tájáról: elnökök, miniszterelnökök, uralkodók, királyok és pártvezetők búcsúztak Jugoszlávia meghatározó államférfijától. Sírját, valamint a közvetlen közelében található Jugoszlávia Múzeumot évente több ezer ember látogatja meg.

Nyitókép: Josip Broz Tito sírja a Virágházban (Forrás: A Magyar Szó archívuma)