A Banja Koviljača-i általános iskolákban, miután Belgrád ígéretet tett, hogy megoldja a menekültek jelentette problémát, valamint intézkedéseket is tettek ez ügyben, hétfőn újra megkezdődött a tanítás. Arról, hogy az 5500 lelket számláló városban hogyan oldották meg a 2500 menekült ügyét, nem szóltak a híradások, csupán annyit árultak el, hogy katonai létesítményekben helyezik majd el őket. Szabadkán is változás történt, a menekültek alig maradtak húszan. A rajtaütés elől elrejtőzött menekültek szerint társaikat Macedóniába deportálták.
A kora nyári hónapok óta Szabadka is menekültüggyel küszködik. Külvárosi peremeken, majd a temetőkben is egyre többször és egyre több közel-keleti bevándorlót lehetett látni, akik azzal a reménnyel érkeztek, hogy sikerül átjutni a magyar határon. Úti céljuk Nyugat-Európa, azonban csak a magyar határig jutnak, mivel a túloldalon felkészülve várják őket, hőkamerával figyelik a határt, lovas határőröket és helikoptert is bevetnek az illegális bevándorlás felőrlése érdekében. Miután elfogják őket, pár napos fogva tartás után a toloncegyezmény alapján visszaküldik őket Szerbiába. Mivel viszont Szerbia és Macedónia között még nincs aláírva a toloncegyezmény azon része, amely a visszatoloncolást szabályozza, néhány napos elzárást követően az utcára kerülnek. Néhány hónap alatt az így Szabadkán ragadt menekültek száma több mint 200 főre dagadt, önszerveződött és a hideg közeledtével a hatóságoktól elrejtőzve, a szeméttelep körüli bozótosban több kisebb telepet alapított. E műanyag fóliákból és nádból összetákolt sátrak tegnap összeégve éktelenkedtek a szeméthegy oldalán.
Menekülteket látva az emberek többsége elfordítja a fejét. Érthető is, hiszen mindenkinek megvan a saját problémája, amivel nap mint nap meg kell küzdenie. Van viszont pár ember, aki felebaráti szeretetből magára meri vállalni ezt a keresztet is. Nyúl Zoltán baptista lelkész, a Baptista Szeretetszolgálat képviseletében és Varga Tibor, a Kelet-Európa Misszió képviselője hosszú hetek óta kenyeret, zöldséget, pástétomot, ruhaneműt és más adományokat osztanak szét a menekülteknek. Akárhogy nézem, nemcsak a felebaráti szeretetből van szükség ilyen akciókra, hanem mintegy megelőzésképpen, hiszen a tél közeledtével a szeméttelepen talált hulladékokból összetákolt sátrak nehezen védik meg az embert az időjárás viszontagságaitól, a pénz nélkül maradt menekültek pedig más híján azt fogyasztják el ebédre, amit találnak: diót, kukoricát. Éhezve és elcsigázva az ember pedig olyasmire is képes lehet, amire egyébként nem, könnyen agresszívvá válhat. Banja Koviljačában négy afgán menekült megerőszakolt egy újságírónőt, Szabadkán pedig néhányan megverték a téglagyár őrét, mert nem engedte őket feltölteni a mobiltelefonjaikat, hanem rendőrért szólt, akiket kivezetett az egyik telepre. Nyáron pedig többször hallhattuk, hogy gyümölcsöt és zöldséget loptak a külvárosi kertekben. Féltek tőlük a helyiek.
A menekültek telephelyén csütörtökön voltam először, amikor az UNHCR képviselőjét kísértük ki a bevándorlókhoz. Bár a kulturális különbségek miatt óvatosan, szinte félve közelítettük meg őket, a menekültek, miután felismerték közöttünk a szeretetszolgálat képviselőit, széles mosollyal üdvözöltek bennünket. Egy eleven tábor fogadott minket, férfiakkal, nőkkel, gyerekekkel.
Átsétáltunk a telepre, ahol csupán az egykori sátrak elszenesedett maradványai köszöntek ránk. Minden egyes sátor külön fel lett gyújtva. A sátrakban a pénteken szétosztott élelmek, tök és káposzta megpörzsölt maradványai füstölögtek. Az egykori sátrak melletti fákon ruhák száradtak, a nők és a gyermekek sátránál pedig gyermekcipők hevertek a fűben. Látszik, hogy nem volt idő csomagolásra. Megjegyzik: csupán két sátor maradt éppen az út másik oldalán. A túloldalra érve megkérdezzük, hogy ki gyújtotta fel a szeméttelep tövéből húzódó kaszálót.
– A szeméttelepen guberálók! – feleli három pakisztáni rossz angolsággal. – Mindig bajunk volt velük. Azt mondták ránk, hogy tálibok vagyunk, és Szerbia nem a mi hazánk, hanem az övéké. Pénzt követeltek tőlünk, és el akartak zavarni innen minket.
Hazafelé meglátogattuk a harmadik tábort is, ahol az előbbiekhez hasonló látvány fogadott. Felgyújtott sátrak és szanaszét heverő ruhák. Elgondolkodtunk, vajon ki gyújthatta fel. Nem tudni, de nincs is ínyünkre a találgatás. Egy azonban biztos, Szabadkán (is?) tűzoltás történt.
