Az esetről a szeptember 21-ei számunkban számoltunk be először, miszerint az újvidéki Gépészeti Szakközépiskola angoltanárnője nemzeti gyűlöletet szított álnéven létrehozott Facebook-profilján keresztül, a homoszexuálisok ellen szólt, burkolatlanul erőszakra szólított fel. A tanárnő a közösségi oldalon véleményének adott hangot, hogy a kisebbségeknek nem kellene ugyanakkora jogokat biztosítani, mint a többségi csoportokhoz tartozóknak, és hogy a toleranciáért küzdők elferdült személyek: „A kisebbségeknek soha nem lehetnek akkora jogaik, mint a többségi nemzetnek, ez itt a mi szerb földünk!”. Az iskola igazgatója és az illetékes szervek ekkor ígéretet tettek, hogy kivizsgálják az ügyet. A tanárnő nem tagadta a vádakat.
– Úgy a felügyelőségnek, mint az iskolaigazgatónak, azt a kérdést kell feltennie, hogy egy ilyen személy alkalmas-e arra, hogy a gyerekekkel, fiatalokkal foglalkozzon. Az az érzésem, hogy az eljáró szervek nem vették elég komolyan a kérdést, ugyanis arról folyik a vita, hogy a Facebookon történt bejegyzés magánlevelezésnek számít-e – nyilatkozta lapunknak Vukašinović Éva, kisebbségügyi kérdésekkel megbízott tartományi ombudsmanhelyettes.
Szavai szerint egy tanár akkor is közszereplőnek számít, ha a Facebook közösségi portálon teszi közzé gondolatait. A tanárnő, aki egyébként nem vonta kétségbe a vádakat, a Facebook közösségi portálon állt kapcsolatban diákjaival, többek között így adott angolórákat, illetve adott időpontokat pótórákra.
– A diákok hozzáfértek a gyűlöletbeszédekhez. Azért fordultunk most a nyilvánossághoz, hogy amíg tart az eljárás, mindazok, akik vizsgálatot folytatnak a felelősség megállapítása érdekében, tisztában legyenek az ombudsman álláspontjával, miszerint ilyen személy nem taníthat egy iskolában – szögezte le az ombudsmanhelyettes.
Az ombudsmani hivatal ugyanakkor egy ajánlást küldött a vizsgálatot folytató szerveknek, hogy a felelősség megállapításakor azt a kérdést is tegyék fel, miszerint egy olyan személy, aki nyíltan ilyen gyűlöletkeltő kijelentéseket vall, milyen módon tanít és taníthat-e egyáltalán egy iskolában.
– Egy iskolában nem az a cél, hogy a tananyagot mechanikus szinten sajátítsák el a tanulók, hiszen az iskola neveléssel is foglalkozik, és ebből kifolyólag egy tanárnak igenis példát kell mutatnia a gyerekek számára – mondta Vukašinović Éva.
Mint megjegyezte, az ombudsmani hivatal az ehhez hasonló esetek megakadályozása érdekében többek között a nyilvánosság által mindenkit figyelmeztet az ilyen esetekre.
– Nem szabad hallgatólagosan átsiklani az eseten, hiszen az ilyen viselkedésforma megengedhetetlen és nyilvánosan el kell ítélnie mindenkinek a történteket. Egy tanár legyen példakép – hangsúlyozta az ombudsmanhelyettes.
A tanárnő ellen a hivatal nem indíthat eljárást, hanem az iskola, valamint a felügyelősség munkáját ellenőrizheti csupán, olyan értelemben, hogy eljártak-e a törvénnyel összhangban. Vukašinović Éva kiemelte, az ombudsman ereje abban rejlik, hogy értesíti az eljáró szerveket és a nyilvánosságot arról, hogy egy viselkedésforma egy adott esetben elfogadhatatlan és elvárják a megfelelő eljárást.
