2025. július 10., csütörtök

Mégsem írják össze a zombori emléktáblákat

A város nem nyújtott kellő támogatást a projektumhoz
A köztéri szobrok zöme eltűnt Zombor tereiről és utcáiról

Egyre nagyobb a szoborállítási láz Zomborban. Különféle egyesületek, politikai pártok követelik az egykori köztéri szobrok visszaállítását, ritkábban pedig újak emelését. A javaslattevők némelyike megállapodott abban, hogy a történelmi emlékműveket egykori felállításuk sorrendjében illene visszaállítani. Tudják viszont, hogy a szegényes városi költségvetésben erre nincsen pénz, így egyelőre azzal is elégedettek lennének – például a Magyar Polgári Kaszinó Műemlékvédő és Hagyományőrző Szakköre –, ha a Szentháromság szobor visszakerülne Zombor főterére, a többi köztéri szobor helyét pedig emléktáblával jelölnék meg.

– A városi közigazgatásnak a szoborállítás kérdéseivel foglalkozó bizottsága jóváhagyta a kezdeményezést, hogy az egykori Magyar Olvasókör, a mai Városi Könyvtár igazgatási épülete előtt mellszobrot kapjon Herceg János, a város legjelentősebb magyar írója – nyilatkozta lapunknak Mraković Péter, a bizottság elnöke. – Csakhogy innentől megszűnik a bizottság illetékessége, pedig végig kellene kísérnie a szoborállítás folyamatát minden egyes emlékmű esetében, mind az esztétikum, mind a kivitelezés minősége tekintetében. Ráadásul a javaslattevők joggal várják el, hogy ha az illetékes bizottság zöld utat ad, akkor a város majd föl is állítja a szobrot. Erre viszont semmi esély sincs, mert a városnak egyszerűen nincsen rá kerete. Városi szinten gyakorlatilag definiálatlan az emlékműállítás anyagi vonzata. Kezdeti megoldásként szerintem a bizottságnak saját költségvetéssel kellene rendelkeznie, és az elsőbbségek meghatározása után a jóváhagyott projektumot fele-fele arányban finanszírozná a bizottság révén a város, valamint a javaslattevő – hallottuk Mraković Pétertől.

A köztéri szobrokkal szemben, amelyek zömmel eltűntek Zombor tereiről és utcáiról, viszonylag sok emléktábla árválkodik a falakon. Ritka viszont az olyan, amelynél olykor megemlékezést tartanak, inkább csak vannak, többnek már a szövege is olvashatatlan. Ennek ellenére azonban folyamatosan újak állítására születnek kezdeményezések. A helybeli SO open polgárok egyesülete a már létező zombori emléktáblák nyomtatott és elektronikus jegyzékének elkészítését vette tervbe. Az urbánus emlékezet jelei elnevezésű projektum keretében dokumentálni kívánták a város múltjának részét képező, viszonylag elfeledett és elhanyagolt emléktáblákat. Az egyesületek és a civil szféra projektumainak társfinanszírozásáról döntő városi bizottság erre a célra 20 000 dinárt hagyott jóvá.

A SO open egyesület vezetősége szerint ez az összeg nem elég a kataszter elkészítéséhez, ezért lemondanak a projektum megvalósításáról. Döntésükről értesítették a támogatásokat kezelő bizottságot, és javasolták, hogy a fel nem használt pénzt fordítsák a fiatalok programjaira.

Magyar ember Magyar Szót érdemel