Sokan nem tudnak, mások nem akarnak fizetni a közműveknek. Egyaránt tartoznak az elektromos energiáért, az elfogyasztott vezetékes vízért, a távhőszolgáltatásért.
A Vodokanal vízművek igazgatója, Strahinja Šljukić lapunknak elmondta, hogy a vízszolgáltató a villanygazdasághoz hasonlóan kikapcsolja a szolgáltatását az adósoknál, de erre minden évben karácsony előtt moratóriumot vezetnek be, és a téli hónapokban nem folyamodnak ilyen eszközhöz. A víz létfontosságú minden háztartás számára, ezért a fizetési felszólítások is hoznak némi eredményt. Január–februárban 6 millió dinárt sikerült behajtani az adósokon, március során pedig még újabb 600 000 dinárt.
– A víz literje jelenleg 3,5 parába kerül, ami igazán olcsó. Ám ha valaki huzamosabb ideig nem fizeti a fogyasztását, felhalmozódik az adóssága – közölte Šljukić.
Milan Dozet, a Hőtelep igazgatója szerint az elmúlt fűtési idény volt az egyik legösszetettebb és legköltségesebb. Az állam ugyan besegített, érkezett pakura az árutartalékokból, de az energiahordozók többször megdrágultak, a fogyasztás pedig 15 százalékkal megnövekedett. Most már bizonyos, hogy ez volt az utolsó szezon, amikor a régi telephelyről üzemeltették a távfűtést, őszre beindul az új távhőgyár. A régi hőtelep berendezéseit hamarosan elárverezik.
– A különböző nehézségek ellenére meglepő módon nem tapasztaltunk kiugró adósságnövekedést – mondta Dozet a Magyar Szónak. – Persze a kinnlevőségünk most is óriási, 35–40 millió dinárt tesz ki. Megkezdtük a fogyasztók értesítését, hogy amennyiben nem törlesztik adósságukat, peres úton hajtjuk be azt. Gondot jelent, hogy a törvény nem teszi lehetővé egyazon fogyasztó összes tartozásának összevonását. Van olyan adósunk a háztartási kategóriában, aki 400 000 dinárral tartozik, minden szezon után pereljük, az ügyek száma növekszik, de az adósság tömege szétaprózott. Egy ilyen tartozás behajtása 5–7 éven át húzódik, pénzbe kerül, terheli az adminisztrációt és nem teszi lehetővé a rigorózus fellépést. Ha ugyanis tömbösíthető lenne az adósság, bírósági értékfoglalás útján be lehetne hajtani az adósságot – hallottuk Milan Dozettől.
Az Elektrovojvodinának jelenleg mintegy 440 millió dinárral tartoznak a fogyasztók. Ahhoz képest, hogy a háztartások és a vállalatok zöme, szinte 98 százaléka rendszeresen fizet, ez az összeg tetemes kinnlevőségnek számít. Mindehhez hozzá kell tenni, hogy Zomborban a Szerbiai Villanygazdaság átlagát meghaladó mértékben lopják az áramot, amivel egyénenként 30 000-től másfél millió dinárral károsítják meg az áramszolgáltatót.
