2025. május 23., péntek

Mi lesz a zombori Panonkával?

Már csak öten dolgoznak az egykori húsfeldolgozóban?
Az alapításakor ultramodern felszereltségű vágóhíd ma így fest (fotó: Zlata Vasiljević)

A régió állattartásához eleve túlméretezett zombori Panonka húsfeldolgozó a kezdeti lendületet követően voltaképpen soha nem talált magára. Az alapításakor ultramodern felszereltségű vágóhíd, húsfeldolgozó, hűtőház munkások százainak nyújtott megélhetési lehetőséget, de az akkori Jugoszláviával párhuzamosan összeomlott, az üzemcsarnokok elnéptelenedtek. Volt, amikor a portásokon kívül szinte senkit se lehetett találni a gyárban, s az alatt az idő alatt, amíg vevőt kerestek a privatizációra utalt cégre, csupán a gazzal felvert körlet szolgált útbaigazítóként.

A hosszan elhúzódó magánosítási eljárás végén, 2010. augusztus 9-én a nagykikindai Kinđa Agrar Rt. versenytárgyaláson 200 ezer euróért megvásárolta a gyár vagyonának 70 százalékát. A reménytelenség szélére sodort alkalmazottakban hitet gyújtott a privatizálás, de miként a gyárban működő, a 106 alkalmazottból 98 dolgozót felölelő Önálló Szakszervezet sajtótájékoztatóján kitűnt, az elmúlt több mint fél év alatt a dolgozók azt se látták, ki az új tulajdonos, s fogalmuk sincs, mi a terve a gyárral.

Jelenleg a 106 alkalmazottból harmincan folyamatosan kényszerszabadságon vannak, a gyár kapacitásából semmit se használnak, egyedül a hűtőház működik, ahol a dolgozók az idénymunkásokkal egyetemben segédmunkási munkakörben végeznek feladatokat. Hagymát válogatnak, meg egyebeket.

Az új tulajdonos kilenc hónap alatt összesen három minimálbért fizetett ki a dolgozóknak, tavaly szeptember óta nem fizette be a járulékokat és az egyéb, béren kívüli juttatásokat sem.

– Ljubiša Lukić igazgató, aki egyben a Kinđa Agrar többségi tulajdonosa is, nem tartotta magát az adásvételi szerződés kötelmeihez, és mindmáig nem volt hajlandó tárgyalni a vállalat szakszervezetével egyáltalán semmiről. Az alkalmazottaknál betelt a pohár, ezek után csak úgy hajlandók dolgozni, ha tudják, mit, miért és mennyiért tesznek – mondta Bodor László szakszervezeti elnök. A mezőgazdasági-élelmiszeripari iparágnak van érvényes kollektív szerződése, a privatizációról szóló érvényes adásvételi szerződés is komoly megkötéseket szab a tulajdonos irányában, viszont a dolgozók képtelenek érvényesíteni a jogaikat, miközben a munkáltató a kötelezettségeiket kéri rajtuk számon.

Értesüléseink szerint a Privatizációs Ügynökség pénteken rendkívüli ellenőrzést tartott a Panonkában, ahol a dolgozók bírósági úton kértek és nyertek ideiglenes korlátozást a gyár ingóságainak és ingatlanainak elidegenítése felett.

– Az új tulajdonos nem kínált szociális programot, sőt, több olyan dolgozónk van, aki már betöltötte a 40 munkaévét, de nem vonulhat nyugdíjba, hiszen a cég nem fizette be utánuk a járulékot. Érdeklődtünk illetékeseknél, akik azt mondták, hogy az érintettek vegyenek fel hitelt, és fizessék be a járulékokat, hogy nyugdíjba mehessenek. De kérem szépen, mire hivatkozva kérjenek hitelt, amikor jövedelmük sincs – vetette fel a kérdést Jovan Bogdanović, a Panonka szakszervezetének vezetőségi tagja. – Ennek a cégvezetésnek a meglátásom szerint nincs szüksége dolgozókra. Az utazó munkások áprilisban nem kapnak buszbérletet sem, anélkül pedig aligha járhatnak munkára, viszont ha nem járnak, az igazgató kirúgja őket.

Bodor László szakszervezeti elnök szerint előfordulhat, hogy péntektől a 106 munkás közül csak öten veszik fel a munkát, mert elegük van az évtizedes huzavonából és a privatizáció után előállt, semmivel se jobb helyzetből.

Magyar ember Magyar Szót érdemel