Az egészségügyben és a szociális ellátásban dolgozók Függetlenség ágazati szakszervezetének főbizottsága fölhívására csütörtökön félórás figyelmeztető sztrájkot tartottak a zombori közkórházban. Noha a főbizottság országos fölhívásában a többi egészségügyi szakszervezet tagságát is fölkérte, hogy közösen harcoljanak követeléseikért, a zombori tiltakozáson mindössze egytucatnyi dolgozó jelent meg.
Radislav Šakić, a Függetlenség Egészségügyi Ágazati Szakszervezet tartományi bizottságának elnöke a tiltakozó dolgozók előtt kiemelte, hogy a szerb kormány 2011-ben már 6 százalékkal csökkentette az egészségügyben és a szociális ellátásban dolgozók bérét. Emlékeztetett, hogy a költségvetési jogszabály értelmében az áprilisi béreknek a kiskereskedelmi árak elmúlt félévi alakulása nyomán 11 százalékkal kellene növekedniük, ehelyett a kormány saját határozatai alapján fizeti ki a kereseteket, áprilisra pedig 2,95 százalékos béremelést tervez, vagyis nem tartja tiszteletben a törvényt. Szerinte a március végére tervezett költségvetés-módosítás nem hoz semmi újat, hiszen az egészségügyben, a szociális ellátásban, a közszférában és a nyugdíjak terén is mindössze 7 százalékos növekedést tervez.
– Nemcsak a zombori közkórházban, hanem egész Vajdaság és Szerbia területén félórás munkabeszüntetést tartottunk, mert elégedetlenek vagyunk az egészségügyi dolgozók státusával, aminek kapcsán 6 pontba foglalt követeléseinkkel fordultunk a szaktárcához és a kormányhoz egyaránt – közölte Radislav Šakić. – A béreink mintegy 30 százalékkal alacsonyabbak a kelleténél, de nem csupán emiatt tiltakozunk. Elégedetlenek vagyunk a mindent behálózó, így az egészségügyben is jelen lévő korrupcióval, azzal, hogy emiatt senkit sem vonnak felelősségre. Követeléseink között szerepel a szociális tevékenységet végzők kollektív szerződésének kidolgozása, a 21 százalékos béremelés, a hűségjutalmak kifizetése a 2009–2011 közötti időszakra, valamint az alkalmazottak folyamatos továbbképzésének anyagi támogatása.
Šakić közölte, hogy a Függetlenség Szakszervezet főbizottsága a jövő héten minden valószínűség szerint általános munkabeszüntetésről hoz határozatot, hiszen eddig semmilyen választ sem kapott a követeléseire.
Arra a kérdésünkre, hogy a tegnapi tiltakozásnak miért volt gyér visszhangja az alkalmazottak között, azt a választ kaptuk, hogy az iskolákkal szemben, ahol sztrájk idején bezárják a tantermeket és a gyerekek vígan hazamennek, a pácienseket nem lehet hazaküldeni, az egészségügyi dolgozóknak ilyen esetekben is a betegek mellett kell maradniuk.
– A megjelentek kis létszáma nem aggaszt – fűzte hozzá Šakić –, felelősen állíthatom, hogy az egészségügyi dolgozók szinte egyként támogatják a követeléseinket, és ha általános sztrájkra kerül sor, sokkal többen csatlakoznak majd hozzánk, mint ezen a röpke tiltakozó megmozduláson.
