Ritka az olyan ember, aki teljes életvitelét a hobbijának szentelheti. A Szilágyin született, ma Zomborban élő Hallai István egy közülük, azzal, hogy ő már szinte hobbiszinten gyűjti a hobbikat. Sokirányú érdeklődése nem feneklett meg egyetlen témánál, madarászik, galambászik, óriási zenegyűjteményt halmozott fel, maga is muzsikált, gyűjti a kottákat, versel, rajzol, emlékművet tervezett… S nem utolsósorban: ismeri a gyógynövényeket.
Mondhatnánk: műkedvelő füvesember. Meg nyugdíjas kőművesmester. Huszonhat évesen lett a szilágyi József Attila Művelődési Egyesület elnöke, majd már nyugdíjasként vezette a zombori Petőfi Sándor Művelődési Egyesületet, megálmodta a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetséget. Idén január 12-én Magyarország szabadkai főkonzulátusán az SZRT-nek adott interjúban arra a kérdésre, hogy miért folyamodik a magyar állampolgárságért, a következőt válaszolta: „Magyarnak születtem 1943-ban, magyarként szeretnék meghalni. Vajdasági magyar vagyok, és üdvözlöm minden Magyarországon élő nemzettársamat!”
Elmondása szerint a tizennyolcadik század végén született, bohém természetű, de sokat olvasó apai nagyapjától örökölte kíváncsi természetét, és azt, hogy minduntalan a tudományon forog az agya. A füvészkedést pedig nagyanyjától tanulta, a növényekkel gyermekkorától barátságban él.
– A természetet nem lehet meghazudtolni – mondja Hallai István. – Az emberek évezredeken át természetes hatóanyagokkal, gyógynövényekkel kezelték nyavalyáikat, és tartották karban egészségüket. Nagyszüleim, szüleim is olyan világban nőttek fel, amelyben nem ismerték a patikát. A gyógyszertárak csak 1935 után nyertek teret, amikor a gyógyszergyártók már nagyüzemi módon állították elő a szintetikus orvosságokat. Mára újra kizöldültek a patikák, egyre nagyobb teret nyernek a természetes alapanyagú készítmények, amelyek az ősidőktől gyógyszernek minősültek, a természet ezáltal is bizonyítja elsőbbségét.
Nem sok összefüggés mutatkozik a kőműves mesterség és a házi patikáriusság között, hacsak az nem, hogy egyik a test számára emel építményt, a másik pedig a test építménye állapotának megóvásán tüsténkedik. Voltaképpen hogyan kapcsolódik egymáshoz e kettő?
– Természetesen hobbi szintjén. Akkor kezdtem komolyabban elmerülni a füvészkedésben, amikor a mára már megboldogult dr. Rüll József tüdőszakorvos megdöbbenésére kigyógyítottam saját magam. Erős bronchiális asztmában szenvedtem, ősszel és tavasszal keményen megviselt a betegség, a portól és egyebektől irritált hörgőkön előszeretettel telepedtek meg a kórokozók. Amikor a szokásos kezelés nem járt eredménnyel, megpróbálkoztam azzal, ami természetes környezetünkben, velünk együtt él, és hasznunkra fordítható. A kerti sarkantyúvirág kivonata kiöli a baktériumokat, az erdei ibolyából készült szirup pedig kiváló köptető, eltávolítja az elhalt kórokozókat a szervezetből. Ezzel a két egyszerű szerrel sikerült kikezelnem a heveny hörghurutot, és enyhítenem a bronchiális asztma tüneteit.
Közeleg a tavasz, s vele egyetemben a tavaszi fáradtság. A természetgyógyászok szerint ilyenkor kell megtisztítani a szervezetet mindattól, ami egész évben felhalmozódott benne.
– Való igaz, a szervezetet tisztán kell tartani. Magam is ilyenkor kezdem a mustármagkúrát. Kiváló méregtelenítő a bio-boltokban, gyógynövény-patikákban beszerezhető fehér mustármag, megment a reumától, a köszvénytől. A kúra hat hétig tart. Én reggelente egy evőkanálnyit veszek be belőle, jó nagy pohár vízzel. Aki még nem próbálkozott vele, kisebb adaggal, csapott mokkáskanálnyival kezdheti, majd fokozatosan növelheti az adagot. Az első két-három napon ugyanis kissé furcsán reagál a szervezet a kúrára, legelőbb bő székletkiválasztással, de a mustármag tökéletesen kitisztítja az emésztő rendszert, ezen kívül egyéb jótékony hatása is van. Az immunrendszer erősítésére és a vérkeringés javítására is ajánlok egy olcsó és egyszerű melegítő kúrát. Tetszőleges mennyiségre számolva a következő arányban kell elkészíteni: egy rész őrölt ánizsmag, egy rész őrölt feketebors, egy rész őrölt gyömbér. Mindezt kb. fél kilónyi mézben kell elkeverni, és naponta egy kanállal fogyasztani belőle. De már azzal is sokat tehetünk immunrendszerünk erősítéséért, ha naponta, tetszőleges időközökben elrágcsálunk három szem aszalt szilvát. Hólyaggyulladásra, húgyúti fertőzésekre remek gyógyszer a tövises iglice és a kisvirágú füzike. Ez utóbbi prosztata-bántalmak esetén is hatásos – mondja Hallai István.
Honnan szerzi be a gyógynövényeket?
– Magam gyűjtöm őket, mindegyiket akkor, amikor ideje van. Az elmúlt év sajnos ebből a szempontból szinte teljesen kiesett, egyfelől azért, mert kedvezőtlen volt az időjárás, másfelől meg azért, mert volt egy balesetem, ami miatt hónapokig nem tudtam kimozdulni a házból. Viszont büszkén számolhatok be arról, hogy Zombor ötven kilométeres körzetében 182 fajta gyógynövény gyűjthető, a bezdáni és a szilágyi szikes a legjobb gyűjtőhely, mindenkinek – aki ért a botanikához – szívesen ajánlom figyelmébe.
