A Montenegróba, Horvátországba közlekedő buszjáratokat lemondták a zord időjárási viszonyok miatt. A belgrádi Nikola Tesla Repülőtér továbbra is zökkenőmentesen működik, a hó eltakarítása folyamatos – ismertették tegnap a vállalatnál. A régió nagyvárosaiban uralkodó rossz időjárási viszonyok miatt számtalan járatot irányítottak át a belgrádi repülőtérre, többek között a Bécs–Szófia, München–Szófia és Niš–Podgorica vonalon közlekedő járatokat is. A podgoricai repülőteret tegnap is lezárták, s emiatt a Belgrád–Podgorica vonalon közlekedő gépeket Tivatba irányították tovább.
A munkaügyi és szociálpolitikai minisztérium a rendkívüli helyzettel összhangban álló intézkedések foganatosítására szólította fel a szociális intézményeket a lakosság legveszélyeztetettebb kategóriájának védelme érdekében. A központoknak kötelességük a helyi önkormányzatokkal együttműködve növelni a terepmunkát, felkeresni az időseket, mozgásképtelen, fogyatékossággal élő családokat, hogy segítsék őket az élelmiszer, gyógyszer és fűtőanyag beszerzésében.
A gerontológiai központoknak szabad kapacitásaikat az időjárás miatt életveszélyben lévő polgárok ideiglenes elhelyezésére kell felhasználniuk a minisztériumi rendelet szerint. A tárca hasonló intézkedések foganatosítására szólította fel a magánkézben lévő otthonokat is.
Elrendelték továbbá, hogy az idősek szociális védelmét szolgáló 0800/ 115-116-os információs vonalat a sürgős segítségre szorulók hívásaira használják. Azok a személyek hívhatják ezt a számot, akik máshoz nem fordulhatnak a jelenlegi nehéz feltételek miatt. A minisztérium a hívások alapján értesíti az illetékes intézményeket, így a veszélyeztetett helyzetben lévő személy gyors segítségben részesülhet.
ZAVARTALAN ÉLELMISZERELLÁTÁS
Nincsenek gondok az országban az élelmiszerellátással – közölte tegnapi nyilatkozatában Dušan Petrović mezőgazdasági és kereskedelmi miniszter. Hozzátette, hogy ez a hét is nehéznek ígérkezik az alacsony hőmérsékleti értékek és a várható hóesés miatt. Véleménye szerint az állam minden lehetséges előkészületet megtett, ezért sikeresnek kell lennie a nehéz időjárási körülményekkel vívott harcnak. Úgy vélekedett, hogy a kormány mellett az állami intézmények is mindent elkövetnek a normális életkörülmények biztosítása érdekében, amihez a legnagyobb segítséget a megtisztított utak nyújthatják.
– A kormány döntése, mellyel rendkívüli helyzetet hirdetett, lehetővé teszi, hogy a rendelkezésünkre álló teljes gépállományt bevessük az emberek közötti zavartalan kommunikáció szavatolása végett – fejtette ki Petrović.
Emlékeztetett arra, hogy mintegy hetvenezer olyan polgár él Szerbiában, akiket az útviszonyok teljesen elvágtak a külvilágtól.
Goran Tasić, a Köztársasági Árutartalékok igazgatója arról számolt be, hogy az eddigiekben nem igényeltek rendkívüli élelmiszerellátást a havazás által sújtott térségekben. Mint mondta, az árutartalékokban van elegendő olyan alapvető fogyasztási cikk, mint amilyen például a liszt, az étolaj, a cukor vagy a tejpor. Ha szükség mutatkozik arra, tette hozzá, az ezeket tartalmazó csomagokat eljuttathatják a legnehezebb helyzetben lévő polgároknak, a rendkívüli helyzet rendezésével foglalkozó stáb azonban mindeddig nem kérte az árutartalékok segítségét.
Kiemelte, hogy a Köztársasági Árutartalékok egész évben készen állnak a rendkívüli helyzetekre, s emlékeztetett arra, hogy a kormány február 3-i döntése alapján üzemanyagot juttattak el Kraljevóba, Novi Pazarba és további 29 községbe a hóeltakarítási munkálatok elvégzése érdekében. A legrosszabb helyzetben lévő térségeknek mindeddig 332 500 liter D–2-es dízelüzemanyagot, 7000 liter ólommentes benzint és 5000 kilogramm fűtőolajat juttattak el.
SZERVEZÉS, SZÜNETEK, TEA
Az Elektrovojvodina tegnap arra kérte a fogyasztókat, hogy ésszerűen fogyasszák az áramot, a villanyhálózat minél alacsonyabb szintű megterhelése érdekében. A vállalat által kiadott közleményben az áll, hogy a vajdasági hálózat egyelőre jól tűri a rekordnak számító napi 31,8 millió kilowattórás fogyasztást, figyelembe kell viszont venni, hogy a havazás miatt nehezen megközelíthetők a trafóállomások és más objektumok. Az Elektrovojvodina szerint az árammal való fűtés emelte a legnagyobb mértékben meg a fogyasztást. A vállalat munkásai növelni fogják az áramlopás megakadályozására, az energiarendszer váratlan meghibásodásainak megelőzésére irányuló ellenőrzések számát – áll a tegnap kiadott közleményben.
A foglalkoztatottak egészségével és biztonságával foglalkozó köztársasági igazgatóság figyelmeztette a munkáltatókat, hogy a munka menetét igyekezzenek szabadban végzett teendők nélkül megszervezni, hisz az veszélyeztetheti a dolgozók egészségét. A munkaadó, az érvényben lévő előírásokkal összhangban, köteles megtenni minden szervezési és technikai elővigyázatossági intézkedést a foglalkoztatottak védelme érdekében. Ha ez nem így történik, s a dolgozó közvetlen veszélynek van kitéve a szükséges eszközök, felszerelés hiánya miatt az adott feladatok elvégzése során, jogában áll el is utasítani a munka elvégzését.
Az igazgatóság kiemeli, hogy Szerbiában nincs az Európai Unió előírásaihoz hasonlóan megszabva, melyik minimális hőmérsékleti értéknél számítana tilosnak a szabadban végzett munka. Az alacsony hőmérsékleten történő munkavégzés megfelelő szervezést, szüneteket, a felmelegedést segítő helyiségek és elegendő forró tea szavatolását igényli – áll a közleményben.
