Együtt csakis kényszerből – Tomislav Nikolić és Boris Tadić
A politológus azonban nem tartja kizártnak, hogy szükség esetén a DP és az SZHP koalícióra lépne egymással.
– Nem lehetetlen, ugyanis a Liberális Demokrata Párt semmilyen esetben sem fog koalíciót kötni a haladókkal, míg a Szerbiai Demokrata Párt a DP-t utasítja el ugyanilyen erélyesen, a Szerb Radikális Párt pedig a jelek szerint kimarad az összes lehetséges koalícióból. Ha pedig csak 3 olyan párt lesz, amelyik átlépte a küszöböt, de senki sem tud 126 képviselőt biztosítani, az egyedüli megoldásként csupán a DP–SZHP koalíció jöhet számításba – elemezte a választások előtti helyzetet Bogosavljević.
Szavai szerint e két legerősebb párt koalícióját több külföldi analitikus is kilátásba helyezte. Ez hasonló lenne ahhoz a helyzethez, amikor is Nyugat- és Kelet-Németország hallani sem akart egymás létezéséről, de ennek ellenére naponta együttműködtek a bizottságokban, sőt a labdarúgócsapataik is játszottak egymással.
– Biztosan van néhány olyan ország Nyugat Európában, amelyeknek megfelelne a DP–SZHP nagykoalíció – vetette fel az analitikus.
Mindennek ellenére Bogosavljević szerint nagyon nehéz megjósolni a választások végkimenetelét, ugyanis sok szerbiai polgárnak nem tetszik, az ahogyan ma él, míg sokan emlékeznek, hogyan éltek a 90-es években, amikor is a SZHP emberei voltak hatalmon. A legnagyobb támogatást élvező pártok, már túl régóta vezető pártok, és négy hónappal ezelőtti éles különbség közöttük mára kiegyenlítődött, s ezért senki sem lehet 100 százalékig biztos a győzelmében. A Szerbiai Szocialista Pártnak nem sok esélye van túlhaladni a választási küszöbön, és vélhetőleg akkor sem lesz erős, ha a jelenlegi koalíciós partnereivel indul a választásokra. Az SZDP minden bizonnyal egyedül indul a választásokon, pozíciójuk pedig a pártelnök aktivitásától függ. Az LDP a Fordulat köré tömörült koalíciójával megerősítette pozícióját, míg az SZRP szereplése attól függ, részt vesz-e majd a választási kampányban Šešelj.
