Tavaly december elején Zombornak még nem volt helyi foglalkoztatási akcióterve, sőt foglalkoztatási tanácsa sem. Ennél fogva úgy tűnt, ezek hiányában az idén nem pályázhat a gazdasági és területfejlesztési minisztérium, valamint a nemzeti foglalkoztatási szolgálat támogatási eszközeire. A nemzeti foglalkoztatási akcióterv ugyanis pályázat útján a helyi szinten tervezett összeg 49 százalékát biztosítja az idén.
A helyi sajtó igencsak borúlátó volt az akcióterv elkészülte tekintetében, ám a város hivatalos honlapja az újesztendőben beharangozta, Zombor mégiscsak lépett a foglalkoztatás növelése érdekében, és megteremtette a pályázathoz szükséges előfeltételeket.
Az újonnan alakult foglalkoztatási tanácsban az önkormányzat képviselője (alelnöke) elnököl, tagjai pedig a foglalkoztatási szolgálatból, a szakszervezetekből, a gazdasági kamarából, az ipartestületből kerültek ki.
A 2011-es helyi foglalkoztatási akcióterv kiemelt fontosságúnak tartja a fiatal orvosok helyben tartását, közmunkák szervezését a geronto-háziasszony program keretében, a fogyatékkal élők munkához juttatását szubvenciók révén, és a hagyományos mesterségek körében történő foglalkoztatás ösztönzését.
Majdnem 55 százalékos munkanélküliség
A helyi foglalkoztatási akcióterv készítői a helyzetjelentésük összeállítása során a 2002-es népszámlálás adatait használták. Ezek szerint Zombor községnek – kilenc évvel ezelőtt még község volt, nem pedig város –, akkor 97 263 lakosa volt. A munkaképes népesség (15–64 évesek) száma 42 235, a munkanélküliségi ráta pedig 54,11 százalék.
A foglalkoztatási szolgálat tavaly júliusban 7065 zombori munkanélkülit tartott nyilván, közülük mintegy négyezren harmadik, illetve negyedik fokú szakképesítés mellett vártak munkára. Mintegy kétezer munkanélkülinek első fokú képesítése volt, négyszáznak másodfokú, 266-nak hatodik, 402-nek hetedik. A munkanélküliek fele már egy évnél hosszabb ideje szerepelt a nyilvántartásban.
Hiányszakmák
A foglalkoztatási akcióterv helyzetelemzése szerint legtöbben mezőgazdasági és közgazdasági képesítéssel keresnek munkát, sok a gimnáziumot végzett, illetve a tanítóképző karon diplomázott munkanélküli. Elhelyezkedésüket nehezíti, hogy a munkaadók a szakképzettség mellett külön követelményeket támasztanak, angol nyelvtudást, számítógépes ismereteket, gépkocsivezetői jogosítványt követelnek meg.
Ugyanakkor üres munkahelyek várják az okleveles növényvédőket, okleveles gyógyszerészeket, okleveles szociális dolgozókat, valamint pedagógusokat, autófényezőket és pincéreket. Pedig ezt a szakmát is ugyanúgy helyben lehet tanulni, akárcsak a mezőgazdaságot és közgazdaságot, amiből „túltermelés” mutatkozik.
Az elemzés készítői szerint a város foglalkoztatási politikájának egyebek közt biztosítania kell a foglalkoztatás stabil és fenntartható szintjét, támogatnia a munkanélküliek aktív álláskeresését, átképzési és utóképzési lehetőségeket teremteni, ösztönözni a fiatalok munkába állását.
A terv anyagi háttere
A város idei költségvetése 4,1 millió dinárral támogatja a frissen diplomázott orvosok munkába állítását, kétmilliót szán közmunkákra, fél-félmilliót a fogyatékkal élők alkalmazására, a hagyományos mesterséget választók foglalkoztatására, illetve vállalkozás elindítására. Ezenfelül még 2,5 millió dinár áll rendelkezésre szakmai képzésekre. A 10,1 millió dinárból a város 36 személynek kíván munkahelyet biztosítani. A munkahelyek betöltésére Zombor polgármestere hirdet majd pályázatot.
