2025. május 2., péntek

A szerb hős

A szerb hős ismét föltűnt a képernyőn. Most nem a reggeli tornáját végzi Ratko Mladi ć , mint azon a világot bejárt, feltűrt ingű katonaruhás fölvételen teszi, de az öregkorba hajló ember fiatalos életereje ezekből a videókból is kitetszik: pingpongozik, mosolyog, táncol, s természetesen ő vezeti a kólót fehér zsebkendőt lengetve a jobb kezében. Na, nem azért, mintha a megadásra gondolna: a szerb hős sohasem adja meg magát! És sohasem adja föl magát.

A Magyar értelmező kéziszótárban a következő két kifejtést olvashatjuk a hős címszó alatt: halálra is elszánt vitéz katona; bátorságával vagy helytállásával példamutató személy. Ilyen egy hős. De ilyen a szerb hős is? Hol mutatta ki Mladić halálra is kész bátorságát? Az igazságszolgáltatás merész és ravasz elkerülésében? S hol állt helyt? Srebrenicában?

Ne legyünk azonban igazságtalanok vele. A bosnyák föderális televízióban pénteken megjelent képanyagból egyértelműen kiviláglik, hogy egy csupa szív, érző emberről van szó. Fogadja a részvétnyilvánításokat még a boszniai háború hevében, 1994-ben öngyilkosságot elkövetett lánya temetésén. Ölében tartja az unokáját, s büszke apaként mulat a fia lakodalmán. Elcseveg a rokonokkal és a barátokkal, a régi harcostársakkal. Mert ilyen a szerb hős, a közösség ügye neki mindig az első, a családnál és a nemzetnél számára semmi sem lehet fontosabb! Ilyen a szerb hős?

Emlékeznek még 1995-re, Srebrenicára? Ratko Mladić akkor is ott volt. Cukorkát osztogatott a kiéheztetett bosnyák város hozzá tóduló kisgyerekeinek. Sokan közülük ott lehettek az a hivatalosan elismert 8000 között, akiket ezt követően nemük és nemzeti hovatartozásuk miatt kegyetlenül lemészároltak Mladić csapatai. Még az álluk sem pelyhesedett, de veszélyt jelentettek a szerb népre, mert fiúnak és bosnyáknak születtek. A nők más bánásmódban is részesülhettek. Esetükben a megerőszakolással is ki lehetett mutatni, hogy ezentúl ki az úr, a domináns hím-fajta ezen a földön! Ilyen a szerb hős? A nőket megkíméli a haláltól? A fiaikat elvesztett anyákat megkímélte a haláltól?

Nomen est omen. Mladić mindig fiatalos. Még azon az állítólag 2008-ban készült fölvételen is fürge mozdulatokkal hárítja az incselkedő nők hógolyózását. De kétszeresen is nomen est omen. Mladić nevéhez fiatalemberek (mladićok) vére kötődik. S nemcsak fiatalemebereké. Bírósági döntés nélkül is tökéletesen tisztában vagyunk ezzel.

Az értelmező szótárban van egy harmadik meghatározás is a hős szóra: eszerint a hős csodálatos tetteket véghezvivő (mesebeli) személy. Azok a szerbek, akik még mindig a szerb hőst csodálják ebben az emberben, a mesék, a hazug mítoszok világában élnek. Ez lehet a magyarázata, hogy nem azt látják Ratko Mladićban, aki a valóságban, hanem azt, akit látni szeretnének benne.

Magyar ember Magyar Szót érdemel