2025. május 2., péntek

Csantavérre került a főnyeremény

A Magvető óbecsei gálája – Kisorsolták a nyereményeket
A kerekasztal résztvevői a szövetkezés fontosságát hangsúlyozták (Sáfrány Attila felvétele)

A kedd este megtartott óbecsei gálával a végéhez érkezett a Magvető tavaszi élőújság-sorozata. Az óbecsei könyvtárban megrendezésre került, sorrendben 12. olvasótalálkozó kerekasztal-beszélgetésén sokoldalú, fontos kérdéseket érintő eszmecsere bontakozott ki, amibe bekapcsolódott a közönség és a többi meghívott vendég is. Azt gondolhatnánk, hogy ennyi felszólalás után nehéz lenne közös érintkezési pontokat találni, de az ellenkezője az igaz.

A termelőket érintő gondok közösek, éppen ezért nem szónoki túlzás kijelenteni, hogy – ha a saját szemszögéből nézve más-más felhanggal is – mindenki ugyanarról beszélt. Azok a termelőket a feszítő problémák voltak a terítéken, melyek ma már a szerbiai mezőgazdaságot és gazdaságokat végveszélybe sodorták. A kerekasztal résztvevői sajnos nem tudtak derűlátó, vigaszt nyújtó jövőképpel szolgálni, egy dologban azonban minden felszólaló egyetértett: ebben a helyzetben a kiszolgáltatott termelőkön csakis a szövetkezés, a szorosabbá tett együttműködés segíthet.

Puha Gábor, az Észak-vajdasági Agrár Egyesületek Szövetségének elnöke a bejegyeztetéssel kapcsolatos visszásságokat ecsetelte. Kiemelte, hogy ők az általuk létrehozott, 25 foglalkoztatottal működő falugazdász hálózattal karöltve arra törekedtek, hogy minél több gazdaságot sikerüljön bejegyeztetni, ugyanis félő, hogy a nem regisztrált földön termett termény a gazdák nyakán marad majd, ugyanis a feldolgozóknál nem tudják igazolni az áru eredetét. Ezt a lehetőséget megerősítette Sándor József tartományi képviselő, a felsőhegyi szövetkezet vezetője is és további sötét színekkel mélyítette az előbbi fölszólaló által fölrajzolt borúlátó jövőképet. Puha Gábor arról beszélt, hogy a szerbiai mezőgazdasági minisztérium kivonult a mezőgazdaságból, elhatárolta magát a termelők konkrét támogatásából, akkor amikor csak az agrártárca intézkedései segíthetnének. A piac önkényére utalta ezáltal a gazdaságokat.

Sándor József ehhez szellemesen hozzáfűzte, hogy ez nem teljesen így van: a minisztérium nem vonult ki, a helyzet ettől is rosszabb, olyan intézkedéseket hoz, amivel tovább ront az amúgy is válságban lévő gazdák helyzetén. Példaként a kukoricakivitel megtiltásáról vagy a tejporbehozatalról szóló rendeleteket említette.

A hírek szerint az idén már egynegyedével megkurtított mezőgazdasági költségvetést további 26 százalékkal fogják csökkenteni. Ebből nem nehéz kitalálni, hogy a beígért támogatásoknak csak egy kisebb része juthat el majd a címzettekhez. Még azok sem lehetnek biztosak, hogy kézhez kapják a pénzt, akik megfeleltek a rendkívüli mértékben megszigorított föltételeknek. Amiket egyébként, mint a felszólalóktól is hallhattuk, azért szigorítottak meg, mert az agrártárcában előre tisztában voltak azzal, hogy jóval kevesebb pénzzel gazdálkodhatnak. Csakhogy ezt elhallgatták a termelőktől, megtévesztő kommunikációs ködbe burkolták a valóságot, amihez sajnos az őket és a kormányt kiszolgáló média is asszisztált és teszi ezt a mai napig. A legbosszantóbb talán az, hogy nem mondják ki őszintén, hogy mi a valós helyzet. A megtévesztett emberek a jelenlegi válsághelyzetben így könnyelműen, de nemcsak a saját hibájukból, olyan hitelkonstrukciókba is belemennek, ami a tönkremenetelükhöz vezethet!

Fremond Árpád köztársasági képviselő, a parlament mezőgazdasági bizottságának tagja elmondta, hogy a mezőgazdasági minisztérium szakemberei hiába hívják őket, nem szívesen állnak ki az emberek elé. Ezt részben meg is lehet érteni, hiszen nem lehet könnyű dolog megmagyarázni a megmagyarázhatatlant! A képviselő elmondta, hogy a mezőgazdasági bizottságtól sajnos nem lehet csodákat várni, a szerbiai törvények ugyanis megkötik a kezüket, a törvények sorsáról nem ők döntenek, vitatkozhatnak arról, és módosítási indítványokat nyújthatnak be a parlament elé. A mezőgazdasági bizottság pozitív hozzájárulása, szavai szerint, leginkább abban mutatkozhat meg, hogy személyesen vitatkozhatnak a jelenlévő miniszterrel. Az agrártárca vezetője azonban a kormány döntéseinek a foglya, aminek ő alárendeli magát.

Dobai János tartományi mezőgazdasági titkárhelyettes elmondta, hogy annak ellenére, hogy Vajdaságban az agrárágazat milyen fontosságot élvez, a mezőgazdasági politikát sajnos nem a tartományban irányítják. A döntések Belgrádban születnek, ennek az eredménye, hogy ilyen szerény Vajdaság mezőgazdasági költségvetése. Részükről, a tartományt illető pénzek felhasználásával ezen a helyzeten igyekeznek javítani, de ezek a befolyt összegek nem olyan jelentősek, hogy azoktól számottevő javulást lehetne várni. Amit viszont megelégedéssel állapíthatunk meg, hogy a tartományi mezőgazdasági alapok rendkívül jó és hasznos munkát fejtenek ki.

A gála végén kihúzták a Magvető tárgysorsjátékának a nyereményeit is. A főnyeremény, az univerzális vetés-előkészítő Csantavérre, Bazsó Mártához került. Számos más nyereményt is kisorsoltunk. A teljes névsort a Magvető keddi számában olvashatják.

Magyar ember Magyar Szót érdemel