2025. július 11., péntek

Optimista az igazgatóbizottság

ZOMBORI RÁDIÓ

Két és fél év alatt már a negyedik igazgatóbizottság áll a Zombori Rádió élén. A részvényesek közgyűlése október 29-én Andrija Penzeš t, a Köztisztasági Közvállalat igazgatóját, Damir Marković ot, a nyugdíjbiztosító zombori fiókjának igazgatóhelyettesét, a Városi Tanács tagját, Strahinja Šljukić ot, a Vodokanal kommunális közvállalat igazgatóját, Danilo Sekulić ot a kisrészvényesek, Stipan Benić et pedig az alkalmazottak sorából választotta a bizottság tagjává.

A tegnapi alakuló közgyűlésen az új tagok megismerkedtek a rádió helyzetével és a körülményekkel, amelyek között a dolgozók munkájukat végzik. Andrija Penzeš, az új igazgatóbizottság elnöke a Magyar Szó kérdésére elmondta, hogy a munkatervet látva számottevő problémákkal szembesültek. Tekintettel arra, hogy a bizottság tagjai önként vállalták feladatukat, meggyőződése, hogy építő jellegű hozzájárulásukkal ezek megoldhatóvá válnak. A bizottság meghallgatta a Zombori Rádió Rt. ideiglenes vagyonkezelőjének a beszámolóját, az elnök ennek kapcsán annak a meggyőződésének adott hangot, hogy az állam, amely a rádió tőkéjének 85 százalékát birtokolja, eleget tesz kötelezettségeinek és lehetővé teszi számára a munkavégzést, a polgárok és a nemzeti kisebbségek tájékoztatását, valamint a térség szempontjából fontos információk továbbítását.

– Egyelőre nehéz lenne konkrét lépésekről beszélni, a mai alakuló értekezleten voltaképpen csak ismerkedtünk a vállalat helyzetével, ami bizony már három esztendeje agóniaként írható le – mondta Strahinja Šljukić. – Abból, amit láttunk, úgy tűnik, hogy áthidalhatók a felgyülemlett gondok. Az igazgatóbizottság feltétlenül arra törekszik, hogy a helyi hatalmi tényezők is csatlakozzanak a Zombori Rádiót érintő problémák megoldásához.
Damir Marković a pénzügyi helyzet elemzését végezte, és megállapította, hogy a rádió legnagyobb tartozását az alkalmazottak ki nem fizetett bére képezi. A dolgozók az idén januárra és februárra járó minimálbért kapták utoljára kézhez. Emellett a rádiónak tetemes adóssága van az állami intézmények irányában is. Az új cégvezetőségnek szerinte folytonosságot kell teremtenie ezen tartozások lenullázásában, és ennek bizakodással tekint elébe.
– A közvélemény előtt is ismert áldatlan körülmények ellenére az igazgatóbizottság alakuló értekezlete után elégedett vagyok – hallottuk Anita Beretićtől, a Zombori Rádió Rt. ideiglenes vagyonkezelőjétől. – Fontosnak tartom, hogy a bizottság tagjai tekintélyt élveznek a városvezetőségben és a város által igazgatott vállalatokban, így személyesen is közvetíthetik a polgárok igényét, hogy a vezetőség aktívabban vegyen részt a rádió gondjainak megoldásában. Az értekezleten tökéletesen egyetértettünk abban, hogy az államnak minden szinten, de főként a városvezetőségen keresztül gondot kell viselnie saját médiumairól. A részvénytársasággá alakult rádió a törvényes előírások szerint nem kerülhet vissza közvállalati státuszba, de ez nem jelenti azt, hogy a városnak, a tartománynak, a köztársaságnak ne lenne kötelezettsége a közszolgálati médiumok irányában. A Zombori Rádió ugyan részvénytársaság, de bejegyzése szerint olyan elektronikus médium, amelynek műsorát nyolcvan százalékban a tájékoztatás tölti ki – mondta Beretić asszony.

Az igazgatóbizottság tegnap leszögezte: két héten belül újra összeül, és erre az összejövetelre meghívja a város által delegált felelős személyeket, hogy tisztázzák, mit tehet a város rövid és hosszú távon a Zombori Rádióért. Az ideiglenes vagyonkezelő szerint a város partner lesz, még akkor is, ha a rádió sorsa az újabb privatizáció lesz, mert Zombor nem mondhat le a közérdekű, szerb, magyar, bunyevác, horvát és roma nyelvű tájékoztatásról. Az igazgatóbizottság határozata értelmében a rádió pályázatot hirdet az igazgatói tisztség betöltésére.

– Olyan ember jelentkezését várjuk, aki kész szembesülni a súlyos gondokkal, és noha tudja, hogy igazgatóként nem kap fizetést, kreativitásával és szakmai tehetségével megfelel a kihívásnak – mondta a vagyonkezelő.

Magyar ember Magyar Szót érdemel