A helyi önkormányzat álláspontját a városi képviselő-testület szeptember 21-én egyhangúlag elfogadott döntése fogalmazta meg, amely kezdeményezte egy új mezőgazdasági vállalat létrehozását az Aleksa Šantić, a gádori Graničar és az őrszállási Stanišić vállalatok vagyonának összevonásával – jelentette ki tegnap Nemanja Delić zombori polgármester Sárin (Aleksa Šantić), ahol a Városi Tanács tagjaival felkereste az útlezáró munkásokat és a helyi közösség vezetőit.
A szóban forgó testületi döntést, ami voltaképpen a három, korábban privatizált vállalat visszaállamosítását szorgalmazza, időközben megküldték az illetékeseknek, a mezőgazdasági minisztériumnak, a köztársasági kormánynak és a tartományi mezőgazdasági titkárságnak. A polgármester szerint most a mezőgazdasági minisztériumnak kell határoznia arról, hogy azokat az állami tulajdonban lévő szántókat, amelyeket ez a három vállalat művel, kiemeli-e az árverési eljárásból.
A mezőgazdasági vállalatok dolgozói november 24-e óta tartják lezárva a Zombor–Szabadka és a Zombor–Bezdán útszakaszokat. Ezzel kapcsolatosan Sárin, a helyi közösségben elmondták, hogy a blokád ellenére a faluban normális mederben zajlik az élet, folyamatos az élelmiszer-ellátás, az elemisták, a középiskolások és a dolgozók zavartalanul utaznak az iskolákba, illetve munkahelyükre. Aki viszont nem falubeli, azt nem engedik át a blokádon.
Veljko Stojnović polgármester-helyettes közölte a találkozó részvevőivel, hogy az önkormányzat az illetékességi körében mindent megtett a helyzet mielőbbi és minél eredményesebb megoldásáért, annak pedig egyaránt figyelembe kell vennie a vállalati dolgozók és az egyéni termelők érdekeit.
Nikola Pajić, Sári helyi közösség tanácsának elnöke, aki egyben a Szerb Megújhodási Mozgalom városi bizottságának vezetője és önkormányzati képviselő is, sajtótájékoztatón fejtette ki, hogy a helyi közösség tanácsa egyhangúlag támogatja a három mezőgazdasági vállalat követeléseit. Az Aleksa Šantić jelenleg 3400 hektár állami földet művel, és erre alapozva készítette el a vezetősége a cég talpra állításának ötéves tervét, amit a gazdasági minisztérium és a privatizációs ügynökség jóváhagyott. A vállalatot a magánosítás tette tönkre, szerződésbontáskor adósságai már elérték az egymilliárd dinárt.
– Jelenleg 220 alkalmazottja van Sárin a mezőgazdasági vállalatnak, ennyi család él a kicsi, de rendszeres fizetésekből, a vállalat tehát jelentősen hozzájárul a falu infrastruktúrájának karbantartásához. A faluban élők közül sokan dolgoztak a zombori olajgyárban, az ételgyárban, a hűtőházban, Bajmokon a Solidban, Szabadkán a Severben, ma viszont mindannyian munkanélküliek. A meglévő 220 munkahely megszűnése halálos ítélet lenne a falura nézve – mondta Pajić.
A helyi közösség a tiltakozó útzárlatot éppen emiatt támogatja, és bízik benne, hogy az államnak a munkahelyek megőrzésére irányuló stratégiája szellemében az illetékes szervek meghagyják a vállalatoknak az állami földek művelési jogát.
