Nem új keletű a probléma, de a horvátországi, pontosabban vukovári Borovo cég zombori cipőgyára, a Boreli már évek óta harsányan, tömegmegmozdulások által igyekszik ismételten felhívni rá a figyelmet. A gyárra a magánosítási törvény vonatkozik, és amíg Szerbia és Horvátország között nem születik kétoldali megállapodás, a horvát fél nem értékesítheti a mintegy 700 alkalmazottat foglalkoztató zombori üzem harmincnál több, leginkább exkluzív helyen álló üzlethelyiségét. Pedig ez történik.
A zombori önkormányzat a közelmúltban Szerbia kormányfője, valamint a vajdasági elöljárók elé tárta a helyzetet, és tekintélyét latba vetve követelte a cipőgyár vagyonának védelmét.
A kedd délutáni tüntetésen mintegy száz cipőgyári alkalmazott jelent meg a zombori Megyeháza, a belgrádi gazdasági és körzetfejlesztési minisztérium, valamint a Tartományi Képviselőház épülete előtt, hogy tiltakozzon amiatt, hogy az egykori tulajdonos a kétoldali, államközi megállapodás hiányában is elidegeníti a cipészek használatba kapott vagyonát. A huzavona harmadik esztendeje tart, a Borovo anyavállalat eddig vagy 30 szerbiai üzlethelyiséget adott el mintegy kilencmillió euró értékben, és nagy valószínűséggel a közeljövőben újra meghirdeti a zombori gyár és a megmaradt 86 cipőbolt korábban sikertelen árverését is.
A Boreli dolgozóinak a vállalat vagyona megőrzését célzó követelését támogatta Miroslav Vasin tartományi munkaügyi titkár, Zomborban pedig Veljko Stojnović polgármester-helyettes. A tüntető dolgozókat viszont Belgrádban, az illetékes minisztériumból senki sem fogadta. A zombori cipészek Függetlenség Szakszervezetének vezetője, Stipan Ezgetaennek kapcsán bejelentette, hogy Zomborban és Újvidéken nem tartanak újabb tiltakozó megmozdulásokat, ellenben Belgrádban tovább harcolnak jogaik megvalósításért.
