Két hónapos munkabeszüntetés után a monostorszegi Terratrade-Brodoremont hajógyár dolgozói maguk kezdeményeztek csődeljárást vállalatukkal szemben a zombori Gazdasági Bíróságon. A tegnap megtartott első tárgyalási napon a bíróság nem rendelte el a csődeljárást, időközben ugyanis az OTP Bank is ugyanilyen követeléssel állt elő.
A hajógyár mintegy 130 dolgozója május óta nem kapott fizetést, akkor is a januári, februári és márciusi minimálbérüket vehették kézhez, a munkaadó pedig azóta 420 000 euróval tartozik nekik, ez váltotta ki a szokatlan indítványukat. Úgy vélik, a megkezdett munkákat a csődeljárás ideje alatt be kell fejezni, és ehhez a dolgozók zömére szükség van. Aki fölmondást kap, legalább munkanélküli segélyben részesül, és nem kell azon aggódnia, hogy miből tartja el télen a családját, amikor még napszámos munkára sincs igény.
A sztrájkbizottság annak tudatában kezdeményezte a csődeljárást, hogy annak félmillió dinárra becsült költsége a dolgozókat terheli majd, de ezt vállalják, csakhogy kimozduljanak a holtpontról. Május óta ugyanis hiába fordultak a minisztériumhoz, a tartományi titkársághoz, a városi önkormányzathoz, magukra maradtak a bajban. Még a gyártulajdonossal sem sikerült tárgyalóasztalhoz ülniük, Nenad Golijanin, a többségi tulajdont birtokló belgrádi Terratrade cég társtulajdonosa meg sem jelenik a hajógyárban. A másik társtulajdonos, Vladimir Šekrevski korábban nem avatkozott bele a monostorszegi gyár ügyeibe, de miután az ott dolgozók abbahagyták a holland vevőnek szánt, nyolcvan százalékban elkészült óriás tartályhajó építését, felkínálta, hogy 45 dolgozó bérét kifizeti, ha azok befejezik a hajót. A szakszervezet ebbe nem ment bele. Šekrevski levélben értesítette a szakszervezetet, hogy a hajógyár 2,5 millió eurós veszteséget halmozott fel, ebből 1,6 millió euró bankhitel, az összeg többi részét a kifizetetlen bérek és a beszállítók iránti adósság képezi. Szerinte az előállt helyzetért üzlettársa és a hajógyár vezetősége egyaránt felelős.
A tegnapi bírósági tárgyaláson már az OTP Bank csődkövetelése is szerepelt. A bank szerint a hajógyár 162 millió dinárral tartozik neki. Mile Basarić, a gyár igazgatója a bíróság előtt elmondta, hogy a 127 dolgozó által benyújtott követelés helytálló, a vállalat rendszeresen elszámolja ugyan a bérüket, de nem fizetik ki azt, a számlájuk ugyanis – a saját könyvelésük szerint kamatok nélkül is 2,6 millió euróra rúgó adósságuk miatt – zárolva van. A bíróság azzal az indokkal, hogy a csődeljárás kezdeményezői megismerkedhessenek egymás érveivel, hét nap múlva újabb tárgyalást tart.
