Gond gondra halmozódik már hosszú évek óta Nyugat-Bácska gazdaságában, a nagy ipari létesítmények sorra csődbe mentek, másokat az átgondolatlan privatizáció sodort a tönk szélére, a magánvállalkozások pedig jelentős arányban befuccsoltak. A hajdani mezőgazdasági nagyvállalatok élet- és működésképtelenné váltak, a cipőgyár vagyonát lassacskán széthúzzák, az utasforgalmi vállalat belefullad adósságába, a nincstelenség immár népbetegség a körzetben. A nagyobb létszámú dolgozót foglalkoztató vállalatok sorra az önkormányzathoz fordulnak támogatásért, illetve gondjaik megoldása érdekében. Az önkormányzat anyagi támogatást, pénzsegélyt nem adhat, nem is illetékes e téren, latba vetette viszont befolyását a rosszul véghezvitt magánosítások esetében a szerződésbontás, a tulajdonjogi szerkezetváltás és a dolgozók érdekének megvédése érdekében.
Tegnap előrelépés történt a régió gazdaságának talpra állítását szolgáló elképzelések megvalósítása terén. Zombor város együttműködési megállapodást írt alá több nagyvállalattal és gazdasági tényezőként jelentős intézménnyel az önkormányzat gazdaságfellendítő elképzeléseinek megvalósítása érdekében. Az együttműködéshez társult a Farmakom MB konszern keretébe tartozó zombori akkumulátorgyár, a kis- és középvállalkozások körzeti fejlesztési ügynöksége, a gádori Graničar és a sári (Aleksa Šantić) mezőgazdasági vállalat. A Körzeti Gazdasági Kamara, valamint a Somboled tejfeldolgozó is jelezte, hogy részt vesz a társulásban, képviselőik azonban nem lehettek jelen az okmány ünnepélyes hitelesítésén, ők később látják el azt kézjegyükkel.
Nemanja Delić polgármester nem rejtette véka alá, hogy az önkormányzat számára minden újonnan megnyitott és megőrzött munkahely különösen fontos, hiszen a város legjelentősebb bevétele a foglalkoztatottak jövedelméből származik. Arra kérte a gazdálkodókat, hogy partnereik előtt is ismertessék az együttműködés nyújtotta lehetőségeket, és ezáltal nyomatékosítsák kötődésüket a városhoz.
Vladislav Kronić, a város gazdasági ügyosztályának vezetője kiemelte, hogy az együttműködési megállapodás lehetővé teszi az aláíróknak és mostani, illetve leendő hazai és külföldi partnereiknek a közös pályázást az uniós pénzalapoknál, továbbá jobb minőségű és szerteágazóbb társfinanszírozási lehetőségeket teremthetnek általa.
A megállapodást a zombori önkormányzat csupán kezdeti lépésnek tekinti, egyéb gazdasági vállalatok társulására is számít, ugyanakkor hamarosan szándéknyilatkozatot köt több város és község önkormányzatával a régió gazdaságának talpra állítása érdekében.
