2025. július 11., péntek

Mostoha sorsú médiumok Apatinban (1.)

Az Apatinske novine – belebukott

Jovan Banjac: Talán már holnaptól éhségsztrájkba kezdek (Az Apatinske novine archívumából)

Apatinban napi rendszerességgel jelentkezett magyar nyelvű híradással a helyi rádió, mindaddig, amíg egy tragikus végkifejletű döntés nyomán el nem veszítette a hullámhosszát, és meg nem szűnt. (A témával bővebben foglalkozunk a Hétvége jövő heti kiadásában.) A Hódsági Rádióban heti egy alkalommal hallható magyar adás, vasárnap 9.30 és 11.30 között, egyetlen külső munkatárs készíti. Tekintve, hogy a rádió még mindig az egyik leggyorsabb médiumnak számít, ráadásul előnye, hogy úgy is figyelemmel kísérhető, hogy a hallgató közben másra is összpontosíthat, aligha mondható, hogy a heti egyszeri műsor kimerítheti a rendszeres tájékoztatás fogalmát, illetve tiszteletben tarthatja a médium sajátos követelményeit. Nem beszélve a hallgatóság igényeiről. A körzeti, Zombor városra és Apatin községre kiterjedő sugárzási engedéllyel rendelkező Zombori Rádió három évvel ezelőtti privatizálásáig magyar nyelven is igyekezett tájékoztatni a régió lakosságát, ám a teljes anyagi ellehetetlenülése nyomán műsora immár csak Zomborra korlátozódik, egyetlen alkalmazott készíti a napi két órás magyar adást, a vasárnapot kivéve minden nap.

Az anyanyelvi tájékoztatás tekintetében jelenleg az apatini magyarság áll legrosszabbul a régióban. Az ottani Tájékoztatási Központ fölszámolásával megszűnt a Glas komune című, kéthetente (!) megjelenő lap, és az Apatini Rádió, a magyar szó eltűnt az éterből és a sajtóból is. A községi vezetés nem kis összeggel, a mintegy 25 000 lakoshoz képest valóban nem csekély, közel 13 millió dinárral támogatja a helyi tájékoztatást, a kábeltelevíziót és a Novi glas komune című hetilapot. Ez utóbbiban újabban két hasáb jut a magyar nyelvű tájékoztatásra.

A közelmúltig két hetilap is megjelent Apatinban, az önkormányzat által támogatott újság mellett a Jovan Banjac által indított Apatinske novine. Banjac igazgató, főszerkesztő és laptulajdonos abból az alapelgondolásból indult ki, hogy Apatin multietnikus közegének minden tényezője számára szavatolt jog az anyanyelvi tájékoztatás, amit az általa alapított lap – megfelelő támogatás mellett – meg is valósíthat. Vállalkozása egy éven át foggal-körömmel fönntartotta magát, majd a vélt, remélt és elvárt támogatás elmaradása okán dicstelenül kimúlt.

– Az Apatini Rádió becsülettel tette a dolgát megszüntetéséig, fontos hangsúlyt helyezett a kisebbségi tájékoztatásra, mindenekelőtt a község területén élő mintegy 4000 magyar informálására – értékelt Jovan Banjac. – Mindez kútba esett és szünetelt az Apatinske novine megjelenéséig. Egy előttem már kitaposott ösvényen haladtam tehát, és a kupuszinai, (bácskertesi), szilágyi és apatini magyarság megítélése szerint lapomnak sikerült korrekt módon és színvonalon tájékoztatni őket. Időközben saját eszközeim kiapadtak, és hiába pályáztam bárhol az egyébiránt értékesnek ítélt terveimmel, sehol se találtam megértésre. A község tájékoztatásra szolgáló eszközeiből az Apatinske novine egy fityinget se kapott. A Novi glas komune az egyetlen magyar nyelvű rovatocskájában szinte kizárólag csak pozitív hangütésű szövegek látnak napvilágot.

Banjac igazgató hangsúlyozza, hogy a város vonzáskörében élő magyaroknak és németeknek semmilyen anyanyelvi tájékozási lehetőségük nincs, emiatt járatlanok az időszerű események terén, és azt a véleményt is megkockáztatja, hogy Kupuszinán vagy azért bukott el a helyi járulék, mert a polgárok tájékozatlanok, vagy azért, mert így mutatták ki elégedetlenségüket a községi önkormányzat velük szemben tanúsított nemtörődömsége miatt a tájékoztatás terén.

– Nem csodálom, hogy Apatin község nem állt az Apatinske novine mellé – teszi hozzá –, hiszen a lap élesen bírálta a szocialista-radikális hatalmi koalíciót, de megdöbbentett, hogy a tartományi tájékoztatási titkárságon se találtak megértésre a projektumaim. Az Apatinske novine megírta, hogy az önkormányzat 12,9 millió dinárt ad tájékoztatásra – ebből az én lapom nem részesült –, ugyanakkor tavaly nyolc hónap alatt az önkormányzat több mint 26 000 eurót fizetett ki vendéglátós számlákra. Ebben az összegben benne volt a kupuszinaiak pénze is. Senkit se támadtunk, csak bíráltunk. Negyvennégy lapszám után fel kell számolnom a cégem, mert nincs miből fönntartanom. Lehet, hogy napokon belül éhségsztrájkba fogok a kilátástalan helyzet miatt, még nem is tudom, mitévő legyek – panaszolta a lap nélkül maradt lapigazgató.

Péter István: Az itteni magyarság életéről senki sem tájékoztat, egyetlen médium se dokumentálja azt (Fotó: Jelisaveta Prelčec)

A pótadó és az anyanyelvi tájékoztatás összefüggésének kérdésével felkerestem Péter Istvánt, a kupuszinai helyi közösség tanácselnökét, aki szerint a tájékozatlanság valóban közrejátszott a referendum sikertelen kimenetelében, de egy kissé árnyaltabb módon, miként azt Banjac úr feltételezi. (Ehhez a témához hétfői lapszámunk 5. oldalán visszatérünk.) Az anyanyelvi tájékoztatás hiányával viszont a faluelnök is elégedetlen. Szerinte a Novi glas komune féloldalas magyar részének a tartalmával van probléma, általában pedig azzal, hogy voltaképpen nem is létezik magyar nyelvű tájékoztatás Apatinban. (folytatjuk)

Magyar ember Magyar Szót érdemel