A Magyarország, Horvátország és Szerbia területét egybefogó Mohácsi-, illetve Margitta-sziget geopolitikai, földrajzi, környezetvédelmi, turisztikai és egyéb potenciáljait felismerve öt helyi önkormányzat összefogott, hogy újra egységes térségként kezelje a régiót. A magyarországi Baja, Mohács és Nagybaracska, a vajdasági Bezdán és a horvátországi Darázs járás önkormányzati vezetői terveikhez megnyerték a Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki Karát, valamint a kiskőszegi Plan Kft. vezetőjét, segítségükkel öt hónap alatt tető alá hozták az Ekotur Sziget projektumot.
A Mohácsi-sziget, más néven Margitta-sziget Magyarországnak a Duna menti síksághoz tartozó egyik földrajzi kistája. A Duna által egykor teljesen körbevett sziget 25 kilométer hosszú és 16 kilométer széles, jelenleg közel 100 000 lakos tartozik vonzásköréhez. Természetvédelmi terület, amihez kapcsolódik a gemenci erdő és a Duna–Dráva Nemzeti Park, illetve a Felső-Duna mente védett övezete.
Varga Ferenc aláírja az együttműködési megállapodást
Az Ekotur Sziget projektum alapötlete az volt, hogy a tájegység vonzáskörébe tartozó önkormányzatok mozgékonyságukat kihasználva, hasonló céljaik megvalósítása érdekében összefogjanak, majd elképzeléseik bővültével mások csatlakozását is lehetővé tegyék. A gazdasági projektum a Duna-régiót kívánja lefedni. Az Ekotur projektum Baja, Mohács, Kiskőszeg, Nagybaracska és Bezdán vonalán kapcsolja egymáshoz a térség önkormányzatait az összefogás és fejlesztés terén az örökségvédelemben és idegenforgalomban, azzal, hogy majdan a lokális régió ráépülhessen a globális Duna-régióra. Az épülő autópályák révén ez a régió hamarosan bekerül Európa szárazföldi közlekedésének szívébe, és addigra erre fel is kell készülni.
– Nem konferenciázással múlattuk az időt – mondja Kontra János vállalkozó, a Plan Kft. vezetője –, hanem a tervek megfogalmazása mellett bele is vágtunk a munkába. Megtisztítottuk, járhatóvá tettük a Ferenc-tápcsatorna (Bajai-csatorna) töltését a magyarországi oldalon, a bezdániak meg a saját térségükben kiiszapolták a csatornát. Ugyanezek a munkálatok várnak Baja és Mohács között erre a térségre. Tekintettel, hogy itt található Közép-Európa egyik legtisztább vízfolyása, ez feltétlen kötelességünk a környezet megőrzése érdekében. Semmi újat nem találtunk ki, több száz éve nagyon jól működik ez a régió, csak a határok miatt gazdaságilag is szét lett szabdalva. Összefogással újra ki lehet korbácsolni az előrevivő közös erőt.
Az elmúlt hétvégén az Ekotur Sziget alapítói aláírták a nemzetközi együttműködési megállapodás angol nyelvű változatát – a nemzeti nyelveken megfogalmazottak már korábban aláírásra kerültek –, és abbéli reményüknek is hangot adtak, hogy az Európai Unió soros elnöki tisztét jövőre betöltő Magyarország kormánya is szárnya alá veszi a kezdeményezést. Annál is inkább, mert az unió támogatja Horvátország csatlakozását, és megkezdi a csatlakozási tárgyalásokat Szerbiával is.
Az önkormányzati vezetők és a hozzájuk csatlakozott vállalkozó nem hagyatkoznak saját ismereteikre és óhajaikra, hanem a kellő szaktudás biztosításának érdekében a munkába bevonták a Pécsi Tudományegyetem Bachmann Bálint dékán vezette Műszaki Karát.
– Az ipari forradalomtól errefelé a geopolitikai események közigazgatásilag és egyéb szempontokból is szétszaggatták ezt a szervesen egységes régiót – nyilatkozta lapunknak Kontra Péter építész, a Pécsi Tudományegyetem doktorandusza, a projektum ötletgazdája. A horvát és szerb uniós csatlakozást követően a tájegység visszanyerheti azt az egységét, ami valamikor is jellemezte. Én Bezdánban születtem, horvát állampolgár vagyok és másfél évtizede Magyarországon élek, középiskolás éveim nyarait itt töltöttem, a szigeten a Duna mentén, ezért is volt fontos számomra, hogy amikor a helybeliek kezdeményezték a Ferenc-tápcsatorna egy szakaszának rendezését, és néhány látványtervet kértek tőlem, megvizsgáljam a terület kezelhetőségének szintjét, amit a Margitta-sziget egészében látok kivitelezhetőnek. A helyi problémák ma már nem oldhatók meg anélkül, hogy azokat globális hatásuk szempontjából ne vizsgálnánk meg. Ez a projektum a hagyományt, az évezredes civilizációs tudást és tapasztalatokat szem előtt tartva, az embert biológiai lényként tekintve használja fel a csúcstechnológiát.
Varga Ferenc, a bezdáni helyi közösség tanácsának alelnöke az együttműködési megállapodás aláírása során kiemelte, hogy Baja és Zombor vízügyi kapcsolatai kiválóak, ami természetes is, hiszen a természet megköveteli a vele történő foglalkozást. Stipan Saslin, a darázsi járás elöljárója pedig arról számolt be, hogy a horvát kormány támogatja a kiskőszegi turisztikai kikötő megépítését, ami részévé válik az Ekotur Sziget projektumnak.
