Az elmúlt hetek szélsőséges időjárása miatt igencsak komoly gondokkal kell szembenézniük a gazdáknak, ugyanis az esőzések miatt több helyen megemelkedett a belvíz. Nem csak a búza- és a kukoricatermelésben okoz károkat, hanem a konyhakertészetben is, hiszen az elöntött kertekben nem terem semmi, tönkremegy a vetés. Sokan, akik eddig saját maguknak termesztették a hagymát és a paprikát, most kénytelenek piacon vásárolni, ami nem csupán a konyhakertbe befektetett pénz és munka miatt bosszantó, hiszen senki sem szereti látni kiskertjét vízzel ellepve.
Hogy mekkora területet érint a belvíz okozta kár, arról még nincs hivatalos felmérés, a becslések szerint azonban a Vajdaságban 80 ezer hektár megművelhető földterületet öntött el a víz, s ez a megművelhető földterületek csaknem 5 százaléka. A kár azonban akár 10 százalék feletti is lehet, ugyanis a kár nem csak a teljesen ellepett földterületeken üti fel a fejét.
Az esős, párás időjárás miatt a betegségek nagyobb intenzitásban és mértékben jelentkeznek, mint egyébként – hangsúlyozta lapunknak Bognár Pásztor Hajnalka, a szabadkai Agrozavod növényvédelmi szakmérnöke. Ilyenkor a spórafélék a zöldségesekben tesznek kárt, megtámadva például a hagymát, a krumplit, a paradicsomot, míg a foltbetegségek, a baktériumok a paprikát és káposztaféléket támadják. Szavai szerint a májusi átlagos csapadékmennyiség 50 milliméter körül mozog, míg a júniusban 40 milliméter a megszokott. Azonban most májusban 100 milliméter felett, júniusban pedig 50 milliméter körül mozgott a csapadék mennyisége.
– A zöldségfélék nem szeretik, ha a gyökérzóna nem levegős, így egyes parcellákon a föld fokozott víztartalma befojtotta a növényeket. Erre például a paprika nagyon érzékeny – mondta a szakember.
Mint megjegyezte, a legnagyobb károk akkor keletkeznek, ha teljesen ellepi a földet a víz, azonban az ilyen károkat minimálisra lehet becsülni. Nemcsak zöldségféléből lesz kevesebb a piacon, hanem gyümölcsből is. Mindez biztosan kihat majd az említett termékek piaci árára is. Gondot okozott még a gyakori és nagy hőmérséklet-ingadozás is, aminek sokkhatása van a növényekre is.
Kiss Árpád, a szabadkai Parasztegyesület elnöke szerint a fóliasátrak és a konyhakertészettel foglalkozó termelők földjei sok nedvességet elbírnak.
– A Tiszavidéken és Bánátban vannak igen alacsony fekvésű földek, amelyeken komoly gondokat okoz a belvíz, de Szabadka környékén jól tűrik a növények a víz fokozott jelenlétét, valamint a homokos földek is nagy vízmennyiséget elbírnak. Ide tartozik például Kelebia és Hajdújárás is, de Bajmokon már gondot okoz a belvíz. A sok eső miatt csökkent a terméshozam. Például a földieper termés csaknem megfeleződött az előző évekhez viszonyítva.
Bodrogi Béla, a Szabadkai Piacok Közvállalat igazgatója lapunknak elmondta, hogy a tavaszi időszakban ugyanúgy megjelent minden primőr áru, mint eddig, csupán az áron lehetett érezni, hogy gondok vannak.
– Minden áruból van választék, igaz szinte minden drágább, mint tavaly volt. Egyes termékek, mint a málna, akár 30 százalékkal is drágábbak az alacsonyabb terméshozam miatt, de általánosságban csak 6 százalékos áremelkedés figyelhető meg – jegyezte meg a közvállalat igazgatója.
A belvízgondokról Fremond Árpád parlamenti képviselő is szólt a Szerbiai Képviselőházban. Tudomás szerint többek között Nagykikindán, Begaszentgyörgyön, Magyarcsernyén, Adán, Zentán, Kanizsán okozott gondokat a belvíz.
– Csernyén több ház is összedőlt, és a kút is, amelyből a falu az ivóvizet meríti, szennyezett lett. A magasabban fekvő földeket a jég verte el. A mezőgazdasági miniszter megígérte, hogy eltörlik a vízlecsapolási illetéket, ám ez édeskevés a kárhoz viszonyítva. Kártéríteni kellene mindazokat a gazdákat, akiknek a belvíz kárt okozott. A kormány még ezzel kapcsolatban nem nyilatkozott, pedig nagyon sok termelőnek a belvizek miatt komoly anyagi gondjai lehetnek – mondta Fremond Árpád.
